Idź z trzylatkiem do krynickiej biblioteki - i odbierz książkę!

Idź z trzylatkiem do krynickiej biblioteki - i odbierz książkę!
Oficjalna strona Miasta Krynica - Zdrój

W każdej placówce biblioteki krynickiej można odebrać wyprawkę czytelniczą. Warunkiem jest ukończenie 3 lat – i to dokładnie trzech. Wyprawka czytelnicza została przeznaczona tylko dla rocznika 2015.

 

Wyprawka składa się z książki „Pierwsze wiersze dla ….”, Karty Małego Czytelnika i naklejek. Wystarczy zapisać malca do biblioteki i wypożyczyć książkę z dzecięcego księgozbioru. Projekt realizowany przez bibliotekę w Krynicy – Zdroju odbywa się w ramach ogólnopolskiej kaampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Projekt obejmuje Bibliotekę Centralną przy ul. Nowotarskiego 1, Filii Nr 1 na osiedlu Czarny Potok, a także w filiach w Tyliczu i w Bereście oraz na osiedlu Źródlana. 

 

Ogólnopolska kampania jest realizowana przez Instytut Książki. W jej ramach wyprawki czytelnicze przygotowano także dla rodziców nowo narodzonych dzieci. Pilotażowy projekt „Mała książka – wielki człowiek” wystartował we wrześniu bieżącego roku. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa i odwiedzania bibliotek. 

 

W ramach projektu, za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem co najmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego uzyska naklejkę. Po zebraniu dziesięciu sztuk czytelnik otrzyma imienny dyplom potwierdzający zainteresowania czytelnicze. Dla rodziców przygotowano natomiast broszury informacyjne „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”. Zawiera ona informacje na temat korzyści z czytania dzieciom i inspiracji czytelniczych. Jak wskazują badania, dzieci, którym się czyta i które same czytają, mają większy zasób słownictwa i lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Przekłada się to na sukcesy zawodowe i zarobki w przyszłości. 

 

Akcje wyprawki czytelniczej dla trzylatków odbywają się także w innych bibliotekach na terenie całego kraju. Druga z akcji promujących czytelnictwo dotyczy wyprawek dla świeżo upieczonych mam. Akcja pilotażowa przeprowadzona w 2017 r. pozwoliła na rozdanie 100.000 wyprawek czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce. W 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka na dzieci w 360 szpitalach. 

 

Projekt jest realizowany pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i pod patronatem medialnym Ryms oraz CzasDzieci.pl. Opisane wyżej akcje nawiązują do proczytelniczych kampanii zapoczątkowanych przez brytyjską fundację BookTrust w 1992 r.