Instytucje kultury znów otwarte dla zwiedzających

Instytucje kultury znów otwarte dla zwiedzających
Instytucje kultury znów otwarte dla zwiedzających

Plenery wybranych małopolskich instytucji kultury już dostępne. Na zwiedzających ponownie otwierają się muzea w Krakowie, Wygiełzowie, Nowym Sączu i Gorlicach.


Od 4 maja, zgodnie z rekomendacją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, muzealne instytucje kultury mogą wznawiać zawieszoną z powodu pandemii działalność. Ponowne otwarcie muzeów wiąże się z szeregiem wymogów w kwestii bezpieczeństwa. Dlatego każda z muzealnych instytucji województwa małopolskiego przyjęła w tym zakresie własny harmonogram. W trosce o pełną ochronę dla publiczności, ale też swoich pracowników i zbiorów.

 

W ramach przygotowań do ponownego otwarcia, instytucje kultury tworzą nowe regulaminy zwiedzania, reorganizują przestrzeń wystawienniczą, dostosowują swoją ofertę. Sprawdzane i uzupełniane są zasoby środków dezynfekujących oraz odzież ochronna typu maseczki, przyłbice, rękawiczki. Personel instytucji przechodzi stosowne szkolenia pod kątem zapobiegania koronawirusowi. 

 

Wszystkie te starania są konsultowane z władzami sanitarnymi. Dla pewności, że odpowiadają one przyjętym w związku z COVID-19 standardom i procedurom bezpieczeństwa.

 

Zanim muzea zaproszą do swoich pomieszczeń, do dyspozycji publiczności zostaje oddana przestrzeń plenerowa przestrzeń. Już teraz można w ten sposób zwiedzać trzy małopolskie muzea:

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – udostępnia zewnętrzną część ekspozycji, usytuowaną na terenie byłego lotniska w Czyżynach;
  • Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – zaprasza do trzech swoich oddziałów: Skansenu Wsi Pogórzańskiej i Kasztelu w Szymbarku oraz Zagrody Maziarskiej w Łosiu;
  • Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec – otwiera przestrzeń skansenu.


Do powyższych instytucji wkrótce dołączy Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Od 9 maja zostanie otwarta przestrzeń Sądeckiego Parku Etnograficznego (bez Miasteczka Galicyjskiego). 

 

Zwiedzanie małopolskich instytucji na razie odbywa się bez możliwości wejścia do wnętrz zabytkowych pojazdów i obiektów. Dla bezpieczeństwa ograniczona została liczba osób, które mogą jednocześnie znajdować się na terenie muzeum. Instytucje wprowadziły jednocześnie specjalne, obniżone ceny biletów wstępu.

 

Troska o bezpieczeństwo wiąże się także z odpowiedzialnym zachowaniem ze strony zwiedzających. Na terenie muzeum obowiązują bowiem te same zasady, co w przypadku innych publicznie dostępnych miejsc. Zwiedzający są zatem zobowiązani do:

  • noszenia maseczek i rękawiczek
  • stosowania środków dezynfekujących dłonie
  • zachowania odpowiedniej odległości

 

Warto pamiętać o tym aspekcie planowanej wizyty w muzeum. Dla zdrowia i bezpieczeństwa swojego, zwiedzających oraz pracowników, którzy ten kontakt z kulturą umożliwiają.

  

Źródło i Fot.: UMWM