Jechali z Włoch do Warszawy, kradzionym samochodem, po żele antybakteryjne

Jechali z Włoch do Warszawy, kradzionym samochodem, po żele antybakteryjne
Jechali z Włoch do Warszawy, kradzionym samochodem, po żele antybakteryjne, Fot. KOSG

W niedzielę na przejściu granicznym w Chyżnem, zatrzymano dwóch mężczyzn narodowości irackiej, którzy jechali z Włoch do Warszawy po żele antybakteryjne, a w podróż wybrali się kradzionym samochodem poszukiwanym przez INTERPOL.


W samochodzie marki Seat Alhambra na austriackich numerach rejestracyjnych podróżowało dwóch mężczyzn w wieku 45 i 49 lat. Oakzało się, że przebywają oni w Europie legalnie. Jeden z nich posiadał niemieckie zezwolenie na pobyt, a drugi zdobył obywatelstwo szwedzkie.

 

Cudzoziemcy tłumaczyli funkcjonariuszom, że jadą biznesowo z Włoch przez Słowenię, Węgry i Słowację do warszawskiej firmy produkującej żele antybakteryjne, której jeden z mężczyzn jest współwłaścicielem. Podczas kontroli funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem ustalili, że pojazd którym podróżowali mężczyźni widnieje w bazach danych INTERPOLU jako skradziony w Austrii w lutym tego roku.

 

Cudzoziemcy zostali zatrzymani i przewiezieni do Placówki SG w Zakopanem. Tam jeden z nich wyjaśnił, że samochód nabył w Wiedniu od znajomego Syryjczyka za kwotę 1650 Euro. Nie spisywał jednak żadnej umowy oraz nie posiadał żadnego dowodu zakupu pojazdu. Obcokrajowcy byli zdziwieni, ze przemierzyli pojazdem całą Europę, a zatrzymani zostali dopiero na Podhalu.

 

Mężczyźni zostali zatrzymani w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa paserstwa, za które grozi do 5 lat więzienia. Dodatkowo 49-latkowi, który nabył skradziony pojazd, na poczet przyszłych kar zatrzymane zostały środki pieniężne w wysokości 500 Euro. Skradziony samochód o szacunkowej wartości ok. 10 000 zł został zabezpieczony przez funkcjonariuszy Placówki SG w Zakopanem, do czasu przekazania stronie austriackiej. Następnie, po konsultacji z Prokuratorem Rejonowym w Nowym Targu, cudzoziemcy zostali zwolnieni - infromuje Straż Graniczna.

 

Źródło: KOSG