Kampania #StopPrzemocy przynosi efekty

Kampania #StopPrzemocy przynosi efekty
Kampania #StopPrzemocy przynosi efekty, Fot. ilustracyjna

Policjanci stanęli do walki z cyberprzestępczością ukierunkowaną na osoby publiczne po tragicznej śmierci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Efekty podjętych działań już są – funkcjonariusze zatrzymali ponad kilkadziesiąt osób podejrzanych o kierowanie gróźb karalnych pod adresem polityków i innych osób publicznych. 

 

Na świeczniku są również osoby, które dopuszczają się zniewagi innych osób, nawołują do popełnienia zbrodni lub pochwalają popełnienie przestępstwa i dzielą się swoimi przemyśleniami w tym zakresie przy użyciu mediów społecznościowych. 

 


Wobec niektórych osób sądy zastosowały już środki zapobiegawcze, w tym m.in. areszt tymczasowy. Głównym celem działań funkcjonariuszy policji jest nie tylko wykrywanie przestępstw i ukaranie przestępców, ale także realizowanie funkcji prewencyjnej i wychowawczej polegającej na pokazaniu użytkownikom sieci internetowej, że w cyberprzestrzeni nie pozostają anonimowi, a tam gdzie wina – tam jest i kara. 

 

Każde działanie w Internecie pozostawia ślad, dlatego nikt, kto narusza przepisy prawa, nie może poczuć się bezkarnie. Funkcjonariusze policji otrzymują również wsparcie ze strony społeczeństwa, które sprzeciwia się obraźliwym postom tzw. hejterów. Wszelkie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez użytkownika sieci internetowej są badane i nie będą ignorowane. 

 

Źródło: KPP Limanowa