Kliknęła w link i straciła 6 tysięcy złotych

Kliknęła w link i straciła 6 tysięcy złotych
Kliknęła w link i straciła 6 tysięcy złotych

Kilka dni temu mieszkanka Sądecczyzny otrzymała wiadomość sms o konieczności dopłaty do przesyłki kurierskiej.

 

Kobieta kliknęła w załączony w wiadomości link, aby dopłacić do przesyłki brakującą złotówkę. W ten sposób zamiast 1 zł z jej konta zniknęło aż 6 tys. zł.

 

W tym przypadku cyberprzestępcy wykorzystali popularność zakupów przez internet i przejęli dane do konta poszkodowanej. SMS-y od fałszywych kurierów to klasyczny przykład wiadomości phishingowych.

 

Otrzymując wiadomość dotyczącą konieczności wpłacenia niewielkiej kwoty, należy zachować szczególną ostrożność. Otrzymany link do płatności może okazać się fałszywą stroną tylko po to, aby wyłudzić dostęp do naszego rachunku bankowego.

 

Wiadomości związane z phishingiem tylko pozornie pochodzą od legalnych instytucji, dlatego zanim zdecydujemy się kliknąć w link lub pobrać jakiś załącznik powinniśmy się dokładnie przyjrzeć otrzymanej wiadomości.

 

Często w nazwie domeny pojawia się literówka albo przekręcona czy niepełna nazwa firmy i tu już powinna nam się zaświecić czerwona lampka.

 

Zawsze w przypadku jakiś wątpliwości można skontaktować się z przedstawicielem firmy kurierskiej, a do tego czasu nie klikać w podejrzany link znajdujący się w otrzymanej wiadomości o płatności.

 

KMPNS, Fot. ilustracyjna