Kolejna ofiara metody na BLIKa

Kolejna ofiara metody na BLIKa
Kolejna ofiara metody na BLIKa

5 lutego mieszkanka powiatu nowosądeckiego została oszukana metodą na BLIKa. Osoba podająca się za jej znajomą wyłudziła od niej 800 złotych.

 

Oszustwo na BLIKa polega na tym, że przestępcy włamują się i przejmują konta na portalu społecznościowym i wysyłają z nich wiadomości, że potrzebują pieniędzy (bo np. robią zakupy i zapomnieli portfela) prosząc znajomych właściciela konta o udostępnienie im kodu BLIK.

 

Oszust dysponując kodem BLIK może bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez Internet. Właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale w tym przypadku robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie.

 

Aby uchronić się przed oszustami trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich haseł, pamiętać o wylogowaniu się z konta oraz stosować dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych.

 

Osoby korzystające z płatności BLIKiem, nie powinny udostępniać nikomu wygenerowanych kodów, a gdy chcą to zrobić to zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego. Wtedy uzyskujemy pewność, że to właśnie jemu przekazujemy pieniądze, a nie przestępcy.

 

Źródło: KMP NS