Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach związanych z ograniczeniem przemieszczania się.

 

Wprowadzony zostaje obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niesamodzielne.

 

Najważniejsza jest zasada dystansowania. To 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem kiedy rodzic opiekuje się dzieckiem na spacerze, albo gdy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami.

 

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Osoby do 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą.

 

Kolejne kroki w walce z koronawirusem to: ograniczenie korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad oraz możliwości korzystania z rowerów miejskich.

 

Wprowadzone zostaje ograniczenie dostępu do parków, bulwarów, do skwerów, miejsc rekreacji, plaż oraz zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

 

Ograniczenia w liczbie klientów: 

  • sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
  • targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
  • placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.

 

Wprowadzone zostają limity korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. W urzędach pocztowych, ze względu na wieksze ścisnięcie powierzchni, ten limit to 2 osoby na jedno okienko.

 

Wprowadzony zostaje obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach oraz specjalne godziny dla seniora w sklepach i punktach usługowych od 10 do 12.

 

Wprowadzone zostają również ograniczenia dotyczące punktów handlowych i usługowych. Zamknięte będą wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne, piercingu, tatuażu etc.

 

Na bazarach, na targowiskach, tam gdzie polscy rolnicy sprzedają swoje płody rolne, również wprowadzone zostają podobne ograniczenie - 3 osoby do jednego straganu oraz dodatkowo obowiązek noszenia rękawiczek w sklepach.

 

W weekendy będą zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Pozostaną otwarte, tak jak do tej pory, sklepy spożywcze, drogerie czy apteki.

 

Sklepy spożywcze, drogerie czy apteki - od 10 do 12 będą otwarte tylko dla osób powyżej 65 roku życia. Poprzez tą regulacje rząd chce doprowadzić do zmniejszenia stykania się osób starszych z nosicielami koronawirusa.

 

Ograniczona zostaje również działalność hoteli i obiektów noclegowych. Wyjatkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny lub przez osoby w celach zawodowych, np. przez pracowników firm budowlanych.

 

Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

 

Objęci limitem miejsc w autobusach będą wszyscy przewoźnicy, również prywatni.

 

Na czas pandemii koronawirusa odwołane zostają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne do wykonania, z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

 

Nakładany zostaje obowiązek dezynfekowania dystrybutorów na stacjach i miejsc, gdzie wciskamy chociażby kod PIN.

 

Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom. 

  • stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

 

Powyższe zasady zostają nałożone na najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.

 

Źródło i Fot. KPRM