Kraków. Bieg po zdrowie dla noworodków i niemowlaków

Kraków. Bieg po zdrowie dla noworodków i niemowlaków
Fotografia ilustracyjna

W sobotę 1 września na krakowskich Błoniach odbył się 7. już Charytatywny Bieg, którego organizatorem była Fundacja Tesco. W zawodach wzięło udział ok. 3,5 tys. osób. Dzięki ich startowi zostanie zakupione pierwsze w Polsce sztuczne nerkoserce. Otrzyma je Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu.

 

Rozegrano dwa biegi – Główny na 10 km i Rodzinny na 3,5 km. Dodatkowo odbył się specjalny Bieg Na Szpilkach dla pań, a także zawody dla dzieci. Wszyscy uczestnicy mogli również wziąć udział w licznych warsztatach, konkursach i atrakcjach dla całych rodzin, promujących zdrowy tryb życia.

 

Na starcie tych wszystkich biegów stanęło łącznie ok. 3,5 tys. uczestników. Dzięki nim zebrano 220 tys. zł. Zakupiona za nie pierwsza w Polsce serconerka jest dostosowana do niewielkiej wagi noworodków i niemowląt – od 2,5 do 8 kg. Pozwoli ona precyzyjnie i szybko dializować najmniejsze maluchy, bez ryzyka powikłań takich jakie mogą mieć miejsce przy zastosowaniu tradycyjnych aparatów do dializy, czyli ryzyka usunięcia z organizmu zbyt dużej ilości płynu lub pozostawienia jego nadmiaru.

 

Urządzenie zwane Carpediem umożliwia skuteczne i bezpieczne dializowanie dzieci z uszkodzeniem nerek lub niewydolnością serca. Będzie używane nie tylko na oddziale nefrologii, ale również w kardiologii, kardiochirurgii oraz intensywnej terapii najmłodszych pacjentów szpitala.