Krynica-Zdrój. Dobiegają końca prace modernizacyjne na Polanie Janówka

Krynica-Zdrój. Dobiegają końca prace modernizacyjne na Polanie Janówka
Krynica-Zdrój. Dobiegają końca prace modernizacyjne na Polanie Janówka

Modernizacja Polany Janówka w Krynicy-Zdroju dobiega końca. Już wkrótce mieszkańcy gminy, turyści i kuracjusze będą mogli korzystać z odnowionej atrakcji turystycznej. 

 

W ramach przedsięwzięcia prowadzone są roboty związane z rewitalizacją zieleni, a także budową i wymianą małej architektury.

 

Zgodnie z sugestią Konserwatora Zabytków przyjęto w koncepcji i zaprojektowano na podstawie archiwalnych dokumentów i zdjęć miniaturę altany, która została rozebrana w 1923r. Altanę zlokalizowano w bliskim sąsiedztwie obecnej pijalni w miejscu istniejącego odwiertu na istniejącej metalowej obudowie ujęcia wody Jana. Altana będzie stanowić dodatkową atrakcję turystyczną jako obiekt, który będzie odtworzeniem pierwowzoru jednej z pierwszych altan w Krynicy-Zdroju wraz z opisem historycznym.

Celem uatrakcyjnienia i podniesieniem standardu użytkowania przestrzeni publicznej polany zaplanowano także poprowadzenie imitacji strumienia wody od ujęcia Jana i altany do przebudowanej fontanny. Cały strumień będzie szczelną niecką poprowadzoną w sposób nieregularny przechodząc w trawnik wraz z odcinkowym montażem tafli szklanych. Przejście na drugą stronę polany zostało poprowadzone przez nową pergolę z ażurową ścianą z pionowych elementów z motywami obrazów Nikifora jako stałej ekspozycji - informuje samorząd.

 

Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „KURORT KRYNICA - rozwój infrastruktury uzdrowiskowej poprzez przywrócenie zielonego salonu uzdrowiskowego na Polanie Janówka w Krynicy-Zdroju” i współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

modernizacja polany Janówka Krynica Zdrój modernizacja polany Janówka Krynica Zdrój modernizacja polany Janówka Krynica Zdrój modernizacja polany Janówka Krynica Zdrój

Fot. GKZ