Krynicę i Jasło połączy kolej

Krynicę i Jasło połączy kolej
Krynicę i Jasło połączy kolej, Fot. Gmina Krynica - Zdrój

Po kilku miesiącach starań Koleje Małopolskie Sp. z o.o. zdecydowały się na uruchomienie nowego połączenia kolejowego, które połączy dwa miasta - Jasło i Krynicę. 

 

W dniu 28 września 2019 r. (sobota) odbędzie się pierwszy kurs pociągu - będzie to jednak próbny kurs, który ma na celu sprawdzenie, czy połączenie będzie cieszyć się zainteresowaniem wśród podróżnych - innymi słowy, czy będzie rentowne i nie przyniesie spółce strat. W przyszłości pociągi na tej linii mogą kursować regularnie. 

 

Pomysł uruchomienia połączenia kolejowego na trasie łączącej Jasło, Biecz, Gorlice, Stróże, Grybów, Nowy Sącz i Krynicę pojawił się dwa lata temu. Nie zyskał on jednak aprobaty wśród władz samorządowych województw małopolskiego i podkarpackiego. Żaden z przewoźników nie był też zainteresowany obsługą takiego połączenia. 

 

Sytuacja zmieniła się diametralnie, kiedy koordynator kampanii KochamKolej.pl Adam Filar powrócił do dawnej koncepcji oraz podjął szereg działań formalnych kontaktując się z samorządami wojewódzkimi oraz przewoźnikami. W maju 2019 r. przeprowadzono ankietę internetową, w której internauci wyrazili chęć skorzystania z tytułowego połączenia kolejowego.

 

Koleje Małopolskie Sp. z o.o. podjęły ostateczną decyzję dopiero w pierwszym tygodniu września bieżącego roku. Choć będzie to jedynie próbny kurs, który zaważy na dalszych decyzjach odnośnie do uruchomienia regularnego połączenia kolejowego, jest to jednocześnie pierwszy i konieczny krok do poszerzenia rozkładu jazdy pociągów o kolejny kurs regularny łączący Jasło i Krynicę. 

 

Próbny kurs zostanie obsłużony nowoczesnym taborem Newag Impuls, który wyjedzie z Jasła o godz. 7.35, a do Krynicy przyjedzie o godz. 10.49. Kurs powrotny został zaplanowany na godz. 17.56. Próbny kurs zakończy się przyjazdem pociągu do Jasła o godz. 20.58. Koszt biletu z Jasła do Krynicy Zdroju wynosi 12,50 zł.  

 

Źródło i Fot. Gmina Krynica - Zdrój