Most heleński oficjalnie otwarty

Most heleński oficjalnie otwarty
Most heleński oficjalnie otwarty, Fot. Miasto Nowy Sącz

Dzisiaj (11.05.2019) w Nowym Sączu odbyły się oficjalne uroczystości związane z poświęceniem Ronda imienia ks. infułata Władysława Lesiaka oraz otwarciem nowego mostu heleńskiego.

 

Obchody rozpoczęła konferencja, podczas której przedstawiona została historia przeprawy mostowej przez rzekę Dunajec w Nowym Sączu.

 

Zebranych pod placem zamkowym przywitał dyrektor MZD Adam Konicki, który przekazał informacje na temat budowy mostu oraz tego ile kosztował.

 

Podczas konferencji na scenie wystąpili podopieczni Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, odbywały się m.in pokazy ratownictwa medycznego, animatorzy malowali dzieciom twarze oraz bezpłatnie częstowano wodą mineralną i lodami.

 

Następnie odbyło się poświęcenie Ronda imienia ks. infułata Władysława Lesiaka przez Ekscelencje ks. biskupa Andrzeja Jeża. Potem wspomnienie o ks. infułacie wygłosił Prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

 

Później uczestnicy uroczystości przeszli na most. Tam odczytany został list wicepremier Beaty Szydło, która niestety nie mogła się pojawić na tym ważnym wydarzeniu.

 

Przed samym przecięciem wstęgi głos zabrał Prezydent Ludomir Handzel, który podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tej przeprawy. W imieniu miasta przeprosił również za wszelkie utrudnienia drogowe, które miały miejsce w czasie, gdy most heleński był zamknięty.

 

Po przemówieniu Prezydenta nastąpiło symboliczne otwarcie mostu i przecięcie wstęgi, którego dokonali posłowie: Barbara Bartuś, Andrzej Czerwiński, Wiesław Janczyk, Józef Leśniak, Arkadiusz Mularczyk, Piotr Naimski, Anna Paluch, Elżbieta Zielińska oraz senator Stanisław Kogut a także ks. bp. Andrzej Jeż.

 

Po zakończeniu części oficjalnej, pierwsi po nowym moście przejechali na koniach: marszałek Józef Piłsudski i jego adiutant, czyli członkowie grupy rekonstrukcyjnej Polskiego Towarzystwa Historycznego, a następnie parada samochodów retro, czołg T-34 na lawecie oraz na elektrycznym dwukołowcu wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski. 

 

Obchody zakończył pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu OSP z Mystkowa. Na scenie wystąpił również Zespół Regionalny Sądeczoki. 

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz