Muzeum Podhalańskie proponuje szkołom i rodzicom program edukacyjny

Muzeum Podhalańskie proponuje szkołom i rodzicom program edukacyjny
Oficjalna strona Miasta Nowy Targ

Muzea są ośrodkami historii i kultury. Nauka lokalnej i krajowej kultury oraz historii poprzez zwiedzanie wystaw czasowych i stałych to ciekawsza, bardziej atrakcyjna forma  edukacji niż siedzenie w ławkach i siedzenie nad książkami. Muzeum Podhalańskie postanowiło więc przygotować ciekawą alternatywę w formie programu edukacyjnego.

 

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu postanowiło realizować nowoczesny model muzeum, określany jako muzeum forum. Ma mu w tym pomóc nowa oferta edukacyjna. Muzeum Podhalańskie przekonuje, że wizyta w muzeum nie musi kojarzyć się z monologiem przewodnika i zakładaniem kapci. Muzeum forum opiera się na dialogu między przewodnikiem a zwiedzającymi, a jego kluczem jest przestrzeń przyjazna widzom. 

 

Oferta edukacyjna opracowana przez Muzeum Podhalańskie nie jest skoncentrowana jedynie na młodzieży szkolnej. Posiada ona zróżnicowany charakter i została dostosowana do potrzeb przedszkoli, dzieci klas 1 – 3 szkoły podstawowej, klas 4 – 6 oraz klasy siódmej i ósmej podstawówki. W ramach działalności edukacyjnej muzeum są organizowane zajęcia sensoryczne, warsztaty edukacyjne i lekcje muzealne. 

 

Wyżej wymienione formy zajęć w muzeum pozwalają przekazać sporą dawkę wiedzy z zakresu historii i kultury (głównie z zakresu lokalnego dziedzictwa kulturowego) poprzez zabawę pobudzającą kreatywność dzieci i młodzieży oraz angażującą ich uwagę – jedynie w taki sposób można zainteresować zdecydowaną większość młodych ludzi historią, kulturą i sztuką. 

 

Wśród propozycji warsztatów znalazły się między innymi warsztat "Na straganie w dzień targowy" przenoszący uczestników w czasy średniowiecza. Uczy i pokazuje, jak wygladała średniowieczna rzeczywistość, łącznie ze strojami, muzyką i sposobami handlu. Zastosowanie materiałów multimedialnych, m.in. filmu, to najprostszy sposób na zaciekawienie dzieci i młodzieży. Uczestnicy mają okazję wcielić się w rolę kupców. Wiosenny warsztat "Świat budzi się do życia" został opracowany z myślą o najmłodszych zwiedzających – pozwala na poznanie polskich dzieł sztuki malarskiej związanych z motywem wiosny. 

 

Jesienny program warsztatów edukacyjnych obejmuje prezentację podhalańskiej chaty z przełomu XIX i XX wieku. Bazuje na czasowej wystawie "Czas zatrzymany w miniaturach Jacka Michniaka. Budownictwo drewniane Podhala z przełomu XIX i XX wieku". Dodatkowo, w 2018 r. w ramach projektu "Zaginiony legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914 – 1923" zostały zorganizowane warsztaty patriotyczne "Moja mała ojczyzna". W patriotycznym duchu odbędą się także muezalne lekcje z cyklu "Nowy Targ na drodze ku niepodległości".

 

W grudniu polecamy warsztat bożonarodzeniowy, podczas którego uczestnicy mogą poznać historię ozdób choinkowych na Podhalu oraz podhalańskie tradycje bożonarodzeniowe.