Myślała, że pomaga znajomej. Straciła swoje pieniądze

Myślała, że pomaga znajomej. Straciła swoje pieniądze
Myślała, że pomaga znajomej. Straciła pieniądze, Fot. KMP Nowy Sącz

5 września mieszkanka Nowego Sącza straciła 1000 zł. Kobieta otrzymała od osoby podszywającej się pod jej znajomą na portalu społecznościowym wiadomość z prośbą o opłacenie zakupów za pośrednictwem BLIKa. Nie podejrzewając oszustwa przekazała kod, przez co straciła swoje pieniądze.

 

Oszustwo na BLIKa to nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Przestępcy włamują się i przejmują konta na portalu społecznościowym oraz proszą za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK.

 

Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych, a oszuści podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela. Oszuści dysponując kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez Internet, a właściciel konta wierząc, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie potwierdza transakcję.

 

Aby nie paść ofiarą tego typu przestępstwa należy dbać o bezpieczeństwo swoich haseł, stosować dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych oraz pamiętać o wylogowaniu się z konta. Osoby korzystające z płatności BLIKiem, nie powinny nikomu udostępniać wygenerowanych kodów.

 

W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego upewniając się tym samym, że to jemu przekazujemy pieniądze, a nie oszustowi.

 

Źródło i Fot. KMP Nowy Sącz