Na ulice miasta wyjedzie sześć niskoemisyjnych autobusów CNG

Na ulice miasta wyjedzie sześć niskoemisyjnych autobusów CNG
Na ulice miasta wyjedzie sześć niskoemisyjnych autobusów CNG

Dzisiaj w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na ul. Wyspiańskiego 22 w Nowym Sączu, nastąpiło przekazanie 6 ekologicznych autobusów marki SOLARIS, napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG.


Zamykamy duży projekt o wartości i 60 mln z dofinansowaniem unijnym na poziomie 40 mln. To już jest ostatni etap. Te 6 autobusów zasilanych gazem ziemnym, to w pełni ekologiczne i niskoemisyjne pojazdy. Wcześniejszymi elementami tego projektu był zakup 30 autobusów marki MAN, budowa i oddanie do użytku dworca przy ul. Kolejowej i Batorego oraz modernizacja dwóch skrzyżowań przy ul. Węgierskiej preferencji dla autobusów komunikacji miejskiej - powiedział prezes MPK Jerzy Leszczyński.

Niedawno była podpisana umowa na dostawę tych 6 autobusów. Chce zwrócić uwagę na ten aspekt ekologiczny to jest bardzo ważna sprawa. Te autobusy zasilane gazem ziemnym to nowinka na terenie Nowego Sącza, ale sprawdzona już w innych miastach, które niedaleko nas leżą i korzystają z takiej opcji zasilania. Stawiamy na ekologie i ochronę powietrza w Nowym Sączu. To jest taki jeden z kierunków i mam nadzieję, że za nim spółka MPK będzie podążać. Drugi element to bezpieczeństwo jazdy i jej komfort zarówno dla pasażerów jak i osoby kierującej takim pojazdem - mówił prezydent.

Włodarz miasta przekazał kluczyki kierowcom, a ksiądz proboszcz poświęcił pojazdy.

Zgodnie ze specyfikacją nowe autobusy nie różnią się praktycznie od tych zasilanych na olej napędowy.

Jest tylko inna jednostka napędowa tj. silnik z zapłonem iskrowym na gaz ziemny CNG. Autobusy spełniają wszystkie wymogi innych parametrów, czyli 12 metrów długości, 31 miejsc siedzących, 59 stojących, przechył boczny czy klapa dla osób niepełnosprawnych. To wszystko jest w nich zawarte. Jest tylko różnica spalin, że te autobusy będą niskoemisyjne - tłumaczy prezes MPK.

Wyjazd na trasy niskoemisyjnych autobusów jest planowany od jutra. Będą one kursować głównie w centrum miasta, czyli Alejami Batorego, bo chodzi o zmniejszenie smogu w tym miejscu. Na razie pojazdy będą tankowane dzięki mobilnej stacji znajdującej się za warsztatami, a mieszczącej na naczepie pojazdu ciężarowego.

MPK zamierza wybudować stałą stację tankowania dla tego typu autobusów. Jej budowa ma ruszyć w połowie listopada. Na chwilę obecną trwa wyłanianie wykonawcy tego zadania w drodze przetargu. MPK wpłaciło już wstępne opłaty dla Polskiej Spółki Gazowniczej i teraz pozostaje kwestia oczekiwania i rozpoczęcia tej inwestycji.

***

Przypomnijmy. Na początku marca w budynku Dworca MPK przy Al. Batorego w Nowym Sączu odbyło się podpisanie umowy na zakup i dostawę sześciu nowych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG.

 

Swoje podpisy złożyli prezes firmy MPK Jerzy Leszczyński, wiceprezes MPK Tomasz Wesołowski oraz Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego w Solaris Bus & Coach S.A Rafał Zajas.

 

Dostarczone autobusy są pierwszymi marki Solaris w Nowym Sączu.

 

W pojazdach będzie szereg udogodnień dla pasażerów m.in. duża ilość miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi, drugie i trzecie drzwi otwierane na zewnątrz, wentylacja i klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, wifi oraz gniazdo usb do doładowania urządzeń.