Nie daj się oszukać metodą na BLIKa

Nie daj się oszukać metodą na BLIKa
Nie daj się oszukać metodą na BLIKa, Fot. KMP Nowy Sącz

Policjanci przestrzegają przed nową metoda działania oszustów na tzw. BLIKa. To nowy sposób wyłudzania pieniędzy. Przestępcy włamują się i przejmują konta na portalu społecznościowym oraz proszą za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK.

 

Zazwyczaj są to kwoty rzędu kilkuset złotych, a oszuści podszywający się pod właściciela konta tłumaczą się np. tym, że właśnie robią zakupy i zapomnieli portfela. Oszuści dysponując kodem BLIK mogą bez problemu wypłacić gotówkę z bankomatu albo zapłacić za zakupy przez Internet, a właściciel konta wierząc, że pomaga znajomemu, który znalazł się w potrzebie potwierdza transakcję.

 

Tym sposobem mieszkaniec powiatu nowosądeckiego w zeszłym tygodniu stracił 200 zł. Mężczyzna otrzymał na portalu społecznościowym wiadomość, która rzekomo pochodziła od jego znajomej. Koleżanka prosiła w niej, aby przesłał jej kod BLIK do transakcji internetowej. Nie przeczuwając podstępu 33-latek przekazał jej kod. Tym samym zasilił konto oszustów.

 

Aby nie paść ofiarą tego typu przestępstwa należy dbać o bezpieczeństwo swoich haseł, stosować dodatkowe uwierzytelnienie logowania do serwisów społecznościowych oraz pamiętać o wylogowaniu się z konta. Osoby korzystające z płatności BLIKiem, nie powinny nikomu udostępniać wygenerowanych kodów.

 

W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała do nas wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego upewniając się tym samym, że to jemu przekazujemy pieniądze, a nie oszustowi.

 

Źródło i Fot. KMP Nowy Sącz