Nie daj się podejść cyberprzestępcom

Nie daj się podejść cyberprzestępcom
Nie daj się podejść cyberprzestępcom, Fot. ilustracyjna Pixabay

Policja ostrzega przed działaniami cyberprzestępców polegającymi na podszywaniu się pod strony bankowości internetowej, w celu wyłudzenia informacji potrzebnych do dostępu do konta bankowego. Osoby, które nie zachowają ostrożności i czujności narażają się na utratę swoich oszczędności. 

 

Natomiast osoby, które podejrzewają, że padły ofiarą cyberataku, powinny natychmiast zgłosić incydent bankowi, a następnie zespołowi reagowania na incydenty za pośrednictwem strony https://incydent.cert.pl. Należy również zgłosić zdarzenie na najbliższym komisariacie Policji.

 

Cyberprzestępcy mogą podszywać się pod takie serwisy, jak Dotpay, PayU oraz Przelewy24. Celem tych nielegalnych działań jest pozyskanie loginów i haseł do bankowości internetowej i kodów autoryzacyjnych zatwierdzających przelewy. 

 

Zazwyczaj cyberprzestępcy wzywają do uiszczenia drobnych płatności, wskazując, że są to zaległe zapłaty za rachunki np. za usługi telekomunikacyjne. Informacja o braku płatności może być wysłana sms-em. Warto przed wykonaniem przelewu skontaktować się z firmą figurującą jako nadawca wiadomości, aby zweryfikować wiarygodność przesłanego wezwania do zapłaty.

 

Źródło: KPP Limanowa