Nowa wystawa stała w limanowskim muzeum już od 19 października

Nowa wystawa stała w limanowskim muzeum już od 19 października

W limanowskim muzeum już od 19 października będzie można obejrzeć nową stałą wystawę poświęconą znanej polskiej osobistości wskazanej na zdjęciu powyżej. Odegrał on ogromną rolę dla polskiej polityki zagranicznej przed wybuchem II wojny światowej.

 

Jego słowa wypowiedziane do parlamentarzystów, a skierowane do całego narodu w związku z propozycją oddania Gdańska III Rzeszy przeszły do historii: "My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor." 

 

Chyba już nie ma wątpliwości o kim mowa. Na zdjęciu powyżej figuruje minister spraw zagranicznych Józef Beck w towarzystwie ministra spraw zagranicznych Francji. To symboliczne zdjęcie, z uwagi na to, że Józefowi Beckowi zarzucano antyfrancuską politykę. 

 

Stanowisko ministra spraw zagranicznych objął 7 lat przed wybuchem II wojny światowej, w 1932 r. Józef Beck nadawał kierunek polskiej polityce zagranicznej aż do wybuchu wojny. Podejmowane przez niego decyzję były rezultatem stosowanej polityki równowagi - Józef Beck pamiętający okrutną I wojnę światową, dźwigający trud odbudowy Rzeczpospolitej doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że nad wolną Polskę nadciąga widmo kolejnej wojny, które za wszelką cenę chciał odwrócić i ochronić wywalczoną niepodległość. 

 

W 1932 r. Polska zawarła z ZSRR pakt o nieagresji, a w 1934 r. w Berlinie zawarto deklarację o niestosowaniu przemocy z Niemcami. Pierwszy z paktów zawarto jeszcze w okresie, gdy Beck pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Przeciwnicy zarzucali mu pro niemiecką politykę - bratał się z wrogiem, a nie chciał współpracy z Francją. Był to jednak przejaw polityki równowagi. Kolejna fala krytyki nastąpiła po włączeniu do Polski Zaolzia po układzie monachijskim.

 

Niemniej jesienią 1938 r. nastąpił przełom - Józef Beck odrzucił propozycje III Rzeszy w sprawie rekompensaty za przyłączenie miasta Gdańsk do niemieckiego terytorium i zbudowania eksterytorialnej autostrady przez Pomorze do Prus Wschodnich. W przededniu wojny zawarł sojusz z Wielką Brytanią (1939). Po agresji sowieckiej na Polskę wraz z rządem udał się do Rumunii, gdzie został internowany. 

 

Stała wystawa w limanowskim muzeum przypomina o tym, jakim Józef Beck był człowiekiem i uczy historii dwudziestolecia międzywojennego. Jej otwarcie jest powiązane ze świętowaniem 100-lecia niepodległości Polski. Warto wybrać się do muzeum z rodziną, albo w ramach edukacyjnej wycieczki szkolnej. 

Zobacz Również

Komentarze


Zaloguj sie aby komentować