Nowe udogodnienie dla odwiedzających Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana

Nowe udogodnienie dla odwiedzających Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana
Nowe udogodnienie dla odwiedzających Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana
Nowe udogodnienie dla odwiedzających Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana

Radny Krzysztof Ziaja przedstawił dziś nową propozycję i funkcjonalność dla osób odwiedzających Cmentarz Komunalny przy ul. Rejtana. Inspiracją dla niego stała się tutaj sytuacja, jakiej był jakiś czas temu świadkiem.

 

Byłem świadkiem sytuacji, kiedy starsza pani szła przez alejkę cmentarną, niosąc w ręce słoik z wodą. W pewnym momencie upadła i ten słoik rozbił się i pokaleczył jej dłonie i nogi. Nie obyło się bez pomocy medycznej.

 

Aby zapobiegać tego typu sytuacjom lub w znaczącym stopniu je minimalizować radny zakupił 50 sztuk zielonych konewek do podlewania dla osób odwiedzających cmentarz. Wiszą one na metalowych hakach, umieszczonych na stalowych stojakach i są ulokowane tam, gdzie znajdują się ujęcia wody.

 

Konewki zostały oznaczone symbolami czerwonych serc na czarnym tle. Z drugiej strony konewki znajduje się napis informujący, że jest to wyposażenie cmentarza i każdy korzystający z niej po użyciu odwiesił ją na miejsce.

 

Radny zaapelował do mieszkańców, aby idąc na cmentarz przy ul. Rejtana nie zabierali ze sobą słoików ani butelek plastikowych, tylko korzystali z tych konewek. Praktyka pokazuje, że ludzie często przynoszą ze sobą różnego rodzaju pojemniki. Zostawiają je w sąsiedztwie grobów, a w sytuacji zawirowań pogodowych przemieszczają się one w niepowołane miejsca, a słoiki tłuką się. 

 

Konewki to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Pojemność jednej to 5 litrów. Są lekkie, funkcjonalne i praktyczne w użytkowaniu – tłumaczy.

 

Krzysztof Ziaja chciałby, aby ten projekt pilotażowy przyjął się w Nowym Sączu i udało się takie rozwiązanie wprowadzić również na innych cmentarzach.

 

Cmentarz Komunalny zajmuje powierzchnię 6,2 ha powierzchni. Jest w nim zarejestrowanych 10700 mogił. Na jego terenie spoczywa 32,5 tys. osób. To głównie mieszkańcy Nowego Sącza. Są też groby zbiorowe i zabytkowe m.in. Pomnik Powstańców, Żołnierzy Radzieckich czy Żołnierzy poległych podczas I wojny światowej.

 

Na terenie cmentarza spoczywają także ludzie zasłużeni dla ziemi sądeckiej m.in. Generał Kustroń, Roman Stramka, Maria Ritter czy Zofia Rysiówna. W sezonie letnim cmentarz jest czynny w godzinach 7-21. Tak jest do 15 października. Po tym terminie ten czas jest skrócony do godziny 17. I tak jest do 15 marca.