Nowy Sącz 66. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast

Nowy Sącz 66. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast
Nowy Sącz 66. na liście najmniej kolizyjnych i wypadkowych miast, Fot. ilustracyjna

W Nowym Sączu w 2019 roku doszło do 1470 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jego mieszkańców przypada 17,5 zdarzeń drogowych. Najczęściej były one spowodowane nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu.
 

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Na 66. miejscu znalazły się ex aequo aż trzy miasta - Nowy Sącz, Łódź oraz Warszawa, w których na 1000 mieszkańców przypada 17,5 zdarzeń drogowych. Najgorzej w całej Polsce wygląda sytuacja w Katowicach, które zajmują ostatnie miejsce w rankingu. Tam na 1000 mieszkańców przypadają aż 23,9 zdarzenia drogowe. Najlepiej natomiast wypada Kędzierzyn-Koźle, w którym na 1000 mieszkańców przypada 7,0 zdarzeń drogowych. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji(sewik.pl).
źródło: sewik.pl, opracowanie własne. 
 

Średnia stawka za ubezpieczenie OC w Nowym Sączu

 

Statystyki wypadkowe z danego miasta mają wpływ na wysokość obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Ile w takim razie w 2019 roku płacili kierowcy z Nowego Sącza za ubezpieczenie OC? Okazuje się, że 601 zł. Jest to jedna z niższych stawek w kraju. W stosunku do średniej w województwie małopolskim, kierowcy z Nowego Sącza płacili o 49 zł mniej. Biorąc pod uwagę stawkę obowiązującą w stolicy województwa małopolskiego - Krakowie, w Nowym Sączu cena OC była niższa aż o 140 zł. Jest to także opłata o 88 zł niższa w porównaniu do średniej krajowej. Najdrożej na tle całej Polski wypada Wrocław. Tam kierowcy za OC płacą średnio 939 zł. Natomiast najtaniej było w Mielcu, gdzie kierowcy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili średnio 515 zł.

- Osoby zamieszkujące duże miasto, w którym często dochodzi do kolizji i wypadków, płacą zazwyczaj więcej za OC. Warto jednak podkreślić, że na wysokość ceny OC wpływa nie tylko liczba szkód. Nasz raport przedstawia stawki uśrednione. Może więc być tak, że w mieście dla którego wyliczyliśmy niższą średnią cenę mieszka najwięcej kierowców, którzy otrzymują tańsze oferty np. z powodu starszego wieku czy posiadania auta z małą pojemnością silnika - mówi  Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

 

Kierowcy z Nowego Sącza najczęściej nie udzielają pierwszeństwa

 

Najwięcej zdarzeń drogowych w Nowym Sączu powstało w wyniku nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu - 355 (24,15%). Inne przyczyny wypadków i kolizji w Nowym Sączu są następujące:

  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - 334 (22,72%),
  • nieprawidłowe cofanie - 196 (13,33%),
  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - 79 (5,37%)
  • nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu - 74 (5,03%).
  •  

Dla porównania, w Krakowie główną przyczyną wypadków i kolizji było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Do takiego przewinienia doszło tam 2730 razy (23,71%). 

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?

 

W niechlubnej czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie małopolskim doszło do 36 997 zdarzeń drogowych. Natomiast najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, w którym doszło do 11 455 zdarzeń drogowych, a także lubuskie (12 731 zdarzeń drogowych) oraz świętokrzyskie (14 518 zdarzeń drogowych). W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Doszło tam aż do 74 360 zdarzeń drogowych. Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).
Lista powstała w ramach raportu RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Jego pełna treść jest dostępna pod adresem: https://rankomat.pl/files/ranking-cen-oc-w-i-kw.-2020r..pdf
 

Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń. To jedyna tego typu publikacja w Polsce.

 

Źródło: rankomat.pl