Nowy Sącz stawia na współprace z Francją i Włochami w ramach Erasmus+

Nowy Sącz stawia na współprace z Francją i Włochami w ramach Erasmus+
Nowy Sącz stawia na współprace z Francją i Włochami w ramach Erasmus+, Fot. ilustracyjna

Zespół Szkół nr 5 – Specjalnych w Nowym Sączu realizuje projekt „Show me how you speak” odbywający się w ramach programu Erasmus+. Projekt jest realizowany od początku tego roku szkolnego aż do końca sierpnia 2020 r. 

 

Placówka oświatowa otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że udział uczniów niepełnosprawnych w programie Erasmus+ sprzyja pokonywaniu społecznych barier, a jednocześnie spełnia standardowe, główne funkcje, takie jak poprawa umiejętności językowych, poznanie kultury i zwyczajów innych krajów. 

 

Projekt opiera się na dwuletniej współpracy między trzema placówkami oświatowymi, które uczą zawód w branży gastronomicznej i hotelarskiej, a mianowicie Zespołu Szkół nr 5 – Specjalnych w Nowym Sączu, francuskiej szkoły Saint Martin Hotel School w Amiens oraz włoskiej placówki Ipseoa I. i V. Florio of Erice w Trapani.

 

Uczniowie szkoły branżowej I stopnia na kierunku kucharz i cukiernik będą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach języka angielskiego, doskonaląc umiejętność posługiwania się zawodowym słownictwem i porozumiewać się w języku angielskim. Uczestnicy projektu kontaktują się z zagranicznymi kolegami za pośrednictwem poczty tradycyjnej i elektronicznej prowadzonej w języku angielskim. 

 

W drugim roku projektu uczniowie spędzą tydzień w każdej z partnerskich szkół. Jesienią 2019 r. uczniowie wyjadą do francuskiej miejscowości Amiens, natomiast wiosną 2020 uczniowie wyjadą na Sycylię. Na przełomie 2019 i 2020 r. francuscy i włoscy uczniowie odwiedzą Polskę. Podczas wyjazdu zagranicznego uczniowie będą odbywać praktyki, zwiedzać najciekawsze miejsca w regionie i uczyć się języka angielskiego oraz uczestniczyć w innych zajęciach. 

 

Koszty pobytu, transportu, zakwaterowania i wyżywienia są finansowane z budżetu Unii Europejskiej. 

 

Źródło: Urząd Miasta Nowy Sącz