Nowy Sącz uczcił 99. rocznicę Cudu nad Wisłą przypominając o roli I Pułku Strzelców Podhalańskich

Nowy Sącz uczcił 99. rocznicę Cudu nad Wisłą przypominając o roli I Pułku Strzelców Podhalańskich
Nowy Sącz uczcił 99. rocznicę Cudu nad Wisłą przypominając o roli I Pułku Strzelców Podhalańskich, Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz

W dniu święta Wojska Polskiego (15 sierpnia 2019 r.) Nowy Sącz uczcił 99. rocznicę Cudu nad Wisłą - bitwy, która była decydującym wydarzeniem historycznym, w czasie którego polskie wojsko odparło atak wojsk bolszewickich. 

 

Oficjalne uroczystości odbyły się na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy Al. Wolności. W imieniu samorządu miasta wiceprezydent Artur Bochenek wygłosił przemówienie, w którym podkreślił udział mieszkańców Sądecczyzny w wojnie polsko - bolszewickiej oraz rolę Sądeczan w walce o niepodległość. Artur Bochenek przypomniał również o roli I Pułku Strzelców Podhalańskich w wyprawie kijowskiej. 

 

Delegacje władz województwa małopolskiego, kombatanci i parlamentarzyści oraz przedstawiciele innych organizacji złożyli pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończyły się programem artystycznym w wykonaniu aktorów z Miejskiego Ośrodka Kultury. Występujący artyści przypomnieli o pieśniach i piosenkach żołnierskich z okresu wojny 1920 r. 

 

I Pułk Strzelców Podhalańskich podlegał pod 21 Dywizję Piechoty Górskiej i stacjonował w Nowym Sączu. Żołnierze należący do pułku wzięli udział w wojnie polsko - bolszewickiej i w kampanii wrześniowej. W czasie wojny polsko - bolszewickiej I Pułk Strzelców Podhalańskich wsławił się w wyprawie kijowskiej, kontruderzeniu znad Wieprza oraz podczas bitwy niemeńskiej, pod dowództwem płk Kazimierza Choroszkiewicza.

 

W celu upamiętnienia udziału w walkach w czasie wojny polsko - bolszewickiej na sztandarze pułku widniały nazwy miast - Kijów, Brześć, Grodno i Białystok. W 1939 r. pułk został wyłączony ze składu 21 Dywizji Piechoty Górskiej. W dinu 5 września II batalion pułku walczył wObronie Nowego Sącza. Po kampanii wrześniowej jedynie kilkudziesięciu żołnierzy pułku udało się przedostać do Lwowa. I Pułk Strzelców Podhalańskich został następnie odtworzony w ramach Armii Krajowej. 

 

Źródło i Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz