Nowy Sącz walczy ze smogiem

Nowy Sącz walczy ze smogiem
Nowy Sącz walczy ze smogiem, Fot. ilustracyjna Pixabay

W Nowym Sączu podobnie jak w ubiegłym sezonie zimowym będzie można kupić błękitny węgiel w niższej cenie. Za 1 tonę zapłacimy 1260 zł, czyli 270 złotych mniej niż wynosi jego cena rynkowa.

 

Dzięki współpracy z firmą Polchar do miasta trafi 2 tys. ton tego ekologicznego paliwa.

 

Dzisiaj (10.09.2019 ) Rada Miasta będzie obradować nad uchwałą wprowadzającą dopłaty do tego  niskoemisyjnego paliwa węglowego. Przewiduje się, że będzie to kwota 300 tys. zł.

 

Każdy mieszkaniec Nowego Sącza, będzie mógł otrzymać dofinansowanie do zakupu 3 ton błękitnego węgla. Trzeba tylko wypełnić wniosek, podpisać umowę i przyjść do Wydziału Środowiska z fakturą. 

 

Błękitny węgiel można kupić na składach: 

ul. Kolejowa 39, Nowy Sącz, tel.:570720766
ul. Zielona 49, Nowy Sącz, tel.:18 4438991
ul. Papieska 11, Chełmiec, tel.:570720766


W każdym ze składów, będą przygotowane niezbędne dokumenty. Przy zakupie 1 tony błękitnego węgla, można otrzymać specjalne ruszty do starych kotłów, umożliwiające palenie ekologicznym paliwem. 

 

Błękitny węgiel jest ekologiczny i wysokoenergetyczny. Przy jego spalaniu wydziela się znacznie mniej zanieczyszczeń niż w przypadku węgla tradycyjnego. Może być spalany nawet w najprostszych paleniskach, a jedyną modyfikacją jest zastosowanie rusztu o większej gęstości oczek.

 

Dzięki wcześniejszemu odgazowaniu, podczas spalania w prostych paleniskach wytwarza średnio co najmniej kilkakrotnie mniej pyłu i lotnych związków organicznych niż tradycyjne gatunki węgla. Jednocześnie ma od niego wyższą wartość opałową.  

 

Źródło: Urząd Miasta Nowy Sącz, Fot. ilustracyjna Pixabay