Nowy Sącz zacieśnia współpracę z niemieckim miastem Schwerte

Nowy Sącz zacieśnia współpracę z niemieckim miastem Schwerte
Nowy Sącz zacieśnia współpracę z niemieckim miastem Schwerte, Fot. Miasto Nowy Sącz

Burmistrz Nowego Sącza Ludomir Handzel spotkał się z burmistrzem Miasta Partnerskiego Nowego Sącza Schwerte Dimitriosem Axourgosem. Oficjalne spotkanie zostało zorganizowane w ramach programu „Polsko – niemiecka współpraca Jednostek Samorządu Terytorialnego”. 

 

W czasie spotkania w gabinecie prezydenta wymieniono wstępne uwagi związane z dalsza współpracą między Nowym Sączem a Schwerte. Współpraca z miastem partnerskim trwa już od 1990 roku. 

 

W ramach polsko – niemieckiej współpracy zostaną zorganizowane atrakcyjne projekty, w tym wymiana uczniów między Szkołą Podstawową nr 2 im. Świętej Jadwigi Królowej a Gesamtschule w Schwerte w okresie od 17 maja do 23 maja 2019 r. Wyjazd sądeckich uczniów do niemieckiej szkoły został zaplanowany na 2020 r. 

 

Drugi projekt będzie polegał na realizacji polsko – niemieckiej praktyki zawodowej urzędników. Projekt ten został już częściowo zrealizowany w 2018 r. Urzędnicy z Nowego Sącza gościli w Schwerte, natomiast w 2019 r. niemieccy urzędnicy odbędą praktykę zawodową w Polsce.

 

Schwerte jest miastem położonym w Nadrenii Północnej – Westfalii, w Zagłębiu Ruhry. Schwerte znajduje się w powiecie unna, na historycznej trasie z Kolonii do Dortmundu. W malowniczym miasteczku, którego herbem są dwa krzyżujące się białe miecze na czerwonym tle znajduje się stacja kolejowa. Prawa miejskie zostały mu nadane w 1397 r. Schwerte współpracuje nie tylko z Nowym Sączem, ale również z miastami francuskimi – Ciolaines, Bruay-la-Buisiere, Bethune i Allouagne.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz