Nowy Sącz. Miasto jest przygotowane na koronawirusa

Nowy Sącz. Miasto jest przygotowane na koronawirusa
Nowy Sącz. Miasto jest przygotowane na koronawirusa

Dzisiaj prezydent Ludomir Handzel przekazał informację, że miasto Nowy Sącz jest przygotowane na ewentualną epidemię koronawirusa. Powołany został specjalny sztab, który ma zajmować się bezpieczeństwem mieszkańców.

 

Jak na razie miasto Nowy Sącz jest bezpieczne. Oczywiście zachowujemy czujność i gotowość. Powołałem specjalny sztab, który zajmuje się bezpieczeństwem mieszkańców Nowego Sącza. Są tam przedstawiciele wszystkich odpowiedzialnych za to wydziałów, a także służb miejskich i mundurowych. Jesteśmy przygotowani również na kwarantannę. W dniu dzisiejszym wicewojewoda Małopolski wizytował miejsce kwarantanny i bardzo się cieszę z tej gospodarskiej wizyty pana wojewody i dziękuje mu bardzo za zainteresowanie Nowym Sączem.

 

Prezydent zaapelował o to, aby zrezygnować w obecnym czasie z imprez masowych, akademii czy dużych spotkań, ale też nie popadać w skrajności.

 

Myślę, że i zarówno polska i Nowy Sącz jesteśmy naprawdę stosunkowo bezpiecznym miejscem, ale nie możemy zapominać o tym zagrożeniu. Dlatego sztab działa. 

 

Dyrektorzy wszystkich szkół zostali poinformowani jak postępować. Dzieci chore i z gorączką rodzice powinni trzymać w domu. Należy zwracać uwagę na osoby, które wracają z zagranicy, czy to z wypoczynku czy z pracy.

 

Zdaniem prezydenta największym zagrożeniem jest teraz ruch samochodowy wewnątrzunijny.

 

Jesteśmy w okresie przedświątecznym i dużo osób będzie wracało do domu. Zachowajmy czujność. Zgłaszajmy przypadki, kiedy osoby wracające szczególnie z Włoch źle się czują. 

 

Osoby, które podejrzewają, że są zarażone koronawirusem nie powinny bezpośrednio zgłaszać się na SOR, ani do lekarza POZ, tylko zadzwonić pod wskazany numer telefonu, czy to na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza, czy znajdującym się na profilu facebookowym prezydenta.

 

Chodzi o to, aby nie rozsiewać tej epidemii i najpierw uzgodnić ze służbami sanitarnymi sposób kontaktu i sposób bezpośredniego zgłoszenia się do lekarza. Zapewniam mieszkańców Nowego Sącza, że zachowujemy czujność aczkolwiek też apeluje, żebyśmy nie popadali w panikę.

 

Prezydent dodał, że najbliższą imprezą masową w Nowym Sączu jest mecz Sandecji z Radomiakiem.

 

Będziemy analizować kwestie wpuszczania kibiców na stadion. W ostatnim meczu ich liczba przekroczyła tysiąc osób i może być ewentualne zagrożenie pustych trybun na tym meczu. Poza tym nie mamy informacji od żadnych instytucji i jednostek o tego typu imprezach, które miałyby charakter masowy w najbliższym czasie, więc monitorujemy sytuację na bieżąco.