Nowy termin oddania mostu heleńskiego

Nowy termin oddania mostu heleńskiego
Oficjalna strona Miasta Nowy Sącz

Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu Grzegorz Mirek we wtorek 20 listopada podczas briefingu prasowego, poinformował o wydłużeniu prac przy realizacji budowy nowego mostu heleńskiego.

 

- Do zakończenia realizacji tej inwestycji wykonawca będzie potrzebował ok. 3 miesięcy więcej, niż termin grudniowy, czyli koniec tego roku. Przeanalizowaliśmy, dlaczego zaistniała taka sytuacja. Przypomnę, że inwestycję rozpoczęliśmy w październiku zeszłego roku. Początkowo rozbiórka miała rozpocząć się w styczniu. Niestety, w związku z tym, że w realizację inwestycji zaangażowane jest nie tylko Miasto Nowy Sącz i MZD ale także podmioty zewnętrzne, musieliśmy na rozbiórkę poczekać - powiedział podczas spotkania z sądeckimi mediami Grzegorz Mirek. 

 

W trakcie procesu inwestycyjnego pojawiły się dwie przeszkody. - Pierwsza to opady deszczu i powódź, która o ok. miesiąc czasu wydłużyła prace związane z realizacją inwestycji. Podczas wzrostu stanu rzeki Dunajec wykonawca nie tylko musiał przerwać roboty, które realizował w korycie Dunajca, ale również odtworzyć te elementy, które zostały uszkodzone przez wezbrane wody, co zajęło ok. miesiąca czasu. Dodatkowo, jak wyliczyliśmy, 18 dni było bardzo wietrznych, przez co wykonawca nie mógł przystąpić do konstrukcji łuków - prac wykonywanych na dużych wysokościach.

 

Obecnie zamontowany został łuk od strony osiedla Helena, montowane są kolejny podpory, na ukończeniu jest również łuk od strony Nowego Sącza. 

 

Dyrektor Mirek zapewnia, że wykonawca dokłada wszelkich starań i sił, aby prace prowadzone były zgodnie z harmonogramem robót. Stan ich zaawansowania jest na tym etapie zrealizowany w 75 procentach. 

 

- Wykonawca będzie teraz przystępował do montażu zbrojenia, do deskowania, do powieszenia odciągów, zarówno od strony osiedla Helena, jak i Nowego Sącza. Pamiętajmy jeszcze, że ten okres, kiedy most był wyłączony z ruchu, to okres 7 miesięcy. Mamy sytuację, w której kierowcy nie stali w korkach i nie mieli utrudnień, nie od stycznia, tylko od maja. To także jest ważne. Cykl realizacji samego obiektu mostowego pozostaje bez zmian – podsumowuje dyrektor Grzegorz Mirek.