Obchody Święta Wojska Polskiego w Nowym Sączu pod hasłem "Wierni Polsce"

Obchody Święta Wojska Polskiego w Nowym Sączu pod hasłem "Wierni Polsce"
Obchody Święta Wojska Polskiego w Nowym Sączu pod hasłem

Prezydent Miasta Ludomir Handzel wziął udział w pikniku w Miasteczku Galicyjskim - jednym z szesnastu pikników współorganizowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w całej Polsce, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. Piknik odbył się pod hasłem "Wierni Polsce" i był wydarzeniem o charakterze patriotryczno - rodzinnym. 

 

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Nowego Sącza Ludomira. W oficjalnej części pikniku uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkiego i lokalnego samorządu oraz dowództwo krakowskiego garnizonu. Podczas przemówienia Ludomir Handzel przywitał zebranych gości, w tym zwłaszcza służby mundurowe oraz przypomniał o historii I Pułku Strzelców Podhalańskich. 

 

Prezydent Ludomir Handzle nawiązał również do planowanego rozmieszczenia oddziału Wojska Polskiego na Sądecczyźnie. Piknik w Miasteczku Galicyjskim współorganizowany przez MON był nie tylko okazją do spotkań w gronie rodziny i znajomych, w duchu patriotyzmu. Jednym z celów projektu zrealizowanego przez MON było też promowanie wojska polskiego jako ścieżki kariery oraz zwiększenie świadomości i edukację dzieci i młodzieży.

 

Na kilkunastu stoiskach żołnierze prezentowali najbardziej nowoczesne wyposażenie wojska polskiego. Osoby obecne na pikniku miały możliwość obejrzenia broni strzeleckiej, moździerzy, działek przeciwlotniczych i wyrzutni rakiet GROM. Szczególne zainteresowanie wzbudziły samobieżne roboty służace do wykrywania min oraz drony. Przy jednym ze stanowisk istniała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich. 

 

Pasjonaci militariów zaprezentowali na swoich stoiskach zabytkową broń pochodzącą z okresu II wojny światowej oraz pojazdy wojskowe z tego okresu. Oprawę artystyczną zapewnili muzycy należący do orkiestry garnizonu krakowskiego i kapeli Czarnych Górali z Młodowa. Nie zabrakło też wyśmienitej wojskowej grochówki. 

 

Piknik został zorganizowany we współpracy z Fundacją Żyj Aktywnie, Polskim Towarzystwem Historycznym - Oddział w Nowym Sącz i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, pod patronatem prezydenta miasta i we współpracy z MON.

 

Źródło i Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz