Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy, jeden zajechał mu drogę inny wyrwał kluczyki ze stacyjki

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy, jeden zajechał mu drogę inny wyrwał kluczyki ze stacyjki
Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy, jeden zajechał mu drogę inny wyrwał kluczyki ze stacyjki. Fot. ilu. arch.

Jak się okazało, kierowca był mocno pijany alkomat pokazał aż 3,5 promila, został zatrzymany kiedy próbował jechać obwodnicą Starego Sącza.

 

Sytuacja miała miejsce w środę 6 maja. Wówczas około godziny 9.00 kierowca volkswagena jechał w kierunku Starego Sącza. Podejrzenie mężczyzn jadący za volkswagenem wzbudził styl jazdy tego kierowcy, który co chwilę zjeżdżał na pobocze, po czym wracał do środka jezdni gdyż nie był w stanie normalnie kierować. 

 

Widząc takie zachowanie mężczyźni uznali, że kierowca jest pod wpływem alkoholu. Wtedy jeden z nich wyprzedził jadący slalomem samochód i zatrzymał się przed nim uniemożliwiając mu kontynuowanie jazdy.

 

W tym czasie kierowca innego samochodu, jadąc wraz z pasażerem, zatrzymał się bezpośrednio za zatrzymanym, blokując mu możliwość wycofania. 

 

Jak się okazało to była bardzo dobra decyzja, bo od kierowcy wyczuwalna była silna woń alkoholu.  Jeden z mężczyzn wyjął kluczyki ze stacyjki, a inny zadzwonił w tym czasie na numer alarmowy. 

 

Przybyli na miejsce policjanci od razu sprawdzili trzeźwość kierowcy volkswagena i okazało się, że prowadził pojazd mając w organizmie 3,5 promila alkoholu!  Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy, a on sam trafił pod opiekę osoby wskazanej, podobnie jak jego samochód. 

 

Za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie) sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. 

 

Dodatkowo obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 3 do 15 lat. Oprócz powyższego, sąd orzeka również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznych zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.
 

Źródło : KMPNS