Od 1 kwietnia obowiązkowe korzystanie z aplikacji "Kwarantanna domowa"

Od 1 kwietnia wszystkie osoby objęte kwarantanną mają obowiązek używania aplikacji "Kwarantanna domowa". Chodzi o zdrowe osoby, które miały jednak kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem oraz wszyscy Ci, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

 

Obowiązek korzystania z aplikacji nakłada podpisana przez Prezydenta ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 .

 

Głównym celem aplikacji jest ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To także narzędzie kontroli, czy nie łamane są zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu.

 

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji "Kwarantanna domowa".

 

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

 

WAŻNE! Najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że nasze dane są w bazie i można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację należy aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.


Gdy już dotarł do nas SMS to można pobrać aplikację. Jest to bardzo proste i zależy od telefonu, którego używamy. Jeśli korzystamy z telefonu z systemem Android, to można ją znaleźć w sklepie Google Play. Jeśli nasz smartfon to iOS, to trzeba zajrzeć do App Store. Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziemy na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpisujemy nazwę aplikacji, czyli Kwarantanna domowa. Po jej wyszukaniu kliknijcie w przycisk „Instaluj”.

 

Aktywacja aplikacji odbywa się za pomocą numeru telefonu. Nasze konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS.

 

Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniemy zadanie zrobienia sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest to bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobimy w trakcie korzystania z aplikacji.

 

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcie korzystania z apki. Od tego momentu czekamy na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniemy do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

 

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Na wykonanie zadania mamy 20 minut. Jego niewykonanie w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamane są zasady odbywania kwarantanny.

 

Wizyty policji możemy się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

 

WAŻNE! Będąc na kwarantannie nie zapominajmy o tym, aby nasz telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Sprawdzajmy SMS-y.

 

Aplikacja Kwarantanna domowa, to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

 

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy apki  mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii – dodaje szef MC.

 

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji. Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

 

Można je złożyć telefonicznie 22 165 57 44.

 

Jeśli nie możemy zadzwonić, to wypełniony druk przekażmy Policji. Wzór oświadczenia znajduje się na stronie: 

 

www.gov.pl/kwarantannadomowa

 

Na tej stronie znajdziemy też odpowiedzi na najczęściej pojawiąjące się pytania na temat działania aplikacji, w tym – jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane i jak wykorzystuje (spokojnie, aplikacja jest bezpieczna – zdjęcia są usuwane po odbyciu kwarantanny), czy co zrobić w przypadku kiedy mamy problem z wykonaniem zadania.

 

Źródło: gov.pl