PWSZ rozpoczęła kolejny rok akademicki

PWSZ rozpoczęła kolejny rok akademicki
PWSZ rozpoczęła kolejny rok akademicki, Fot. UMNS

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła już 22. rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w Kampusie Dydaktyczno - Sportowym przy ul. Kościuszki. Jednym z zaproszonych gości był Prezydent Nowego Sącza. 

 

W swoim wystąpieniu Ludomir Handzel zwrócił się do zebranych studentów parafrazując cytat z powieści J. K. Rowling:

Pierwszoroczni! Wykorzystajcie ten czas! Wykorzystajcie dla rozwoju, zdobycia wiedzy, tak, żebyście bardzo miło wspominali ten czas spędzony w Nowym Sączu, ale żebyście tak uformowali siebie, żeby już nic wam nie stanęło w życiu na drodze i pewnym krokiem zmierzali od sukcesu do sukcesu. Tego wam dzisiaj życzę.

Natomiast rektor dr hab. inż. Mariusz Cygnar przypomniał o tym, że PWSZ zawarła porozumienie o współpracy z samorządem miejskim. Uroczystość rozpoczęto od złożenia ślubowania przez studentów pierwszego roku. Rektor symbolicznie pasował berłem na studentów pierwszego roku osoby, które w czasie rekrutacji uzyskały najlepsze wyniki.

 

W nachodzącym roku akademickim studenci będą kształcić się na 16 kierunkach studiów pierwszego stopnia, sześciu kierunkach drugiego stopnia i 2 kierunkach magisterskich. Zostało przyjętych łącznie 1266 studentów spośród 1604 kandydatów. 

 

Inauguracja roku akademickiego została połączona z otwarciem nowo wybudowanego Centrum Symulacji Medycznej, stworzonego na potrzeby kształcenia studentów, którzy wybrali kierunki pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. W Centrum Symulacji Medycznej znajdują się gabinety lekarskie z pełnym wyposażeniem, karetka pogotowia ratunkowego, sala szpitalnego oddziału ratunkowego i sale chorych, w których rolę pacjentów pełnią fantomy z funkcją mowy. 

 

Nowosądecka uczelnia ma już kolejne plany rozbudowy - tym razem skoncentruje się na budowie Instytutu Ekonomicznego. 

 

Źródło i Fot. UMNS