Platynowy jubileusz zespołu regionalnego"Sądeczanie"

Platynowy jubileusz zespołu regionalnego"Sądeczanie"
Oficjalna strona Miasta Nowy Sącz

W Miejskim Ośrdoku Kultury odbył się platynowy jubileusz Zespołu Regionalnego "Sądeczanie", który od 55-lat rozsławia region nowosądecki na całym świecie. Z tej okazji miał miejsce wyjątkowy koncert, podczas którego tancerze zaprezentowali folklor Lachów Sądeckich oraz innych grup etnicznych, a także polskie i ukraińskie tańce narodowe.

 

- Szanowni państwo, czcigodni, dostojni i kochani jubilaci – mówił do „Sądeczan” dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Marcin Poręba. - W imieniu Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla oraz w swoim własnym chciałbym przede wszystkim podziękować za to, że rozsławiacie Sądecczyznę – naszą kochaną ziemię, podziękować za to, że oddajecie serce i duszę wszystkim mieszkańcom tej ziemi i podziękować za to, że pokazujecie, jak dbać o polskość. Gratuluję tego pięknego jubileuszu i życzę następnych jubileuszy, no bo przecież „nikto wom nie moze”.
 

Dyrektor Poręba wręczył zespołowi okolicznościowy grawerton oraz wyróżnił indywidualnie członków zespołu: Piotra Najducha, Wiktora Bercza, Monikę Kmiecik, Joannę Mróz i Marię Stach.
 

Zespół Regionalny "Sądeczanie", prezentując już od 55. lat artystycznie opracowany folklor Lachów Sądeckich, zajmuje znaczące miejsce wśród wielu grup sądeckiego zagłębia folklorystycznego.
 

Od początku swojej działalności kultywuje on tradycję poprzez przygotowywanie ocalonych od zapomnienia dawnych obyczajów i obrazków z życia codziennego. Sięga też do folkloru innych grup etnograficznych i prezentuje wybrane polskie tańce narodowe, a także innych krajów, między innymi Ukrainy.
 

Będąc ambasadorem regionalnej kultury w czasie licznych wyjazdów zagranicznych, swoją artystyczną wartość dokumentował wieloma laurami, zdobytymi na międzynarodowych folklorystycznych festiwalach. (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Rumunii, byłym ZSRR, na Węgrzech, we Włoszech, Francji, Hiszpanii, byłej Jugosławii, Czechach, Słowacji, Łotwie, Szwajcarii, Turcji i Danii). Udział w festiwalach i przeglądach krajowych wieńczony był również znaczącymi nagrodami (m. in. wszystkimi kolorami Ciupag w Zakopanem).
 

Zespół "Sądeczanie" jest członkiem Polskiej Sekcji CIOFF, posiadając nadany przez tę organizację certyfikat do reprezentowania Polski na festiwalach zagranicznych. Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył zespół Brązowym Medalem GLORIA ARTIS. Zespół otrzymał również Tarczę Herbową Prezydenta Miasta Nowego Sącza.