Policjanci z nowosądeckiej komendy pełnią służbę na nartach

Policjanci z nowosądeckiej komendy pełnią służbę na nartach
Oficjalna strona KMP w Nowym Sączu

Od 27 grudnia na sześciu stokach narciarskich w Krynicy, Wierchomli, Tyliczu i Rytrze funkcjonariusze policji będą pełnić służbę na nartach. 

 

W dniu 27 grudnia, 29 grudnia i 31 grudnia policyjni narciarze pojawią się na trzech stokach w Krynicy – Zdroju i Tyliczu. W dniu 28 grudnia i 30 grudnia służbę odbędą na stoku w Wierchomli i w Rytrze. Podobne patrole będą kontynuowane także w okresie ferii zimowych, aż do końca sezonu. Służba będzie pełniona przez funkcjonariuszy policji na obszarze stoku i przyległym do niego terenie, parkingu i bazie gastronomicznej. 

 

Funkcjonariusze policji pełniący służbę będą zapewniali bezpieczeństwo narciarzom, zapobiegając niebezpiecznym sytuacjom, np. bójkom i kradzieżom. Problemem są kradzieże, do których dochodzi z powodu nieuwagi osób poszkodowanych. Narciarze pozostawiają narty i inny sprzęt narciarski przed lokalem bez nadzoru. 

 

Funkcjonariusze policji będą również reagować na przypadki nietrzeźwości wśród narciarzy oraz jazdy na nartach pod wpływem środków odurzających. Osoby te stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Za to wykroczenie grozi kara grzywny w wysokości od 20 zł do 5.000 zł. Policjanci będą też egzekwować przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, regulaminu stoku, korzystania z kasku ochronnego przez osoby, które nie ukończyły 16 lat.

 

Funkcjonariusze policji pełniący służbę na stokach narciarskich będą ściśle współpracować z ratownikami GOPR-u, wspierając ich działania, udzielając pomocy uczestnikom wypadków, ustalać ich przebieg i świadków. Narciarzy, którzy będą świadkami naruszeń i nadużyć, funkcjonariusze policji proszą o kontakt pod nr alarmowy 112 lub kontakt z ratownikami GOPR pod nr telefonu 985. Oprócz numerów alarmowych w telefonie powinien być zapisany nr ICE – jest to nr telefonu osoby, z którą należy skontaktować się w razie wypadku (np. rodziców, małżonka). Jeżeli widzisz osobę leżącą na stoku upewnij się, czy nie potrzebuje twojej pomocy. 

 

Policjanci przypominają o tym, aby przestrzegać regulaminu korzystania z urządzeń i tras zjazdowych, respektować znaki narciarskie, zachowywać szczególną ostrożność rozpoczynając zjazd i dostosować prędkość do swoich umiejętności. W trakcie zjazdu należy zachować bezpieczną odległość od innych osób oraz unikać zatrzymywania się w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością. Narciarze powinni podchodzić pod górę tylko poboczem trasy zjazdowej. Warto nosić kask narciarski, który chroni głowę przed urazami. 

 

Funkcjonariusze przestrzegają również przed pozostawianiem dzieci bez opieki oraz sprzętu narciarskiego bez nadzoru oraz przed pozostawianiem w widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów.