Polki bezkonkurencyjne w Monte Rosa Skymarathon

Polki bezkonkurencyjne w Monte Rosa Skymarathon, Fot. Przemysław Ząbecki

Natalia Tomasiak i Katarzyna Solińska odniosły zwycięstwo w zawodach biegowych w Europie – Monte Rosa Skymarathon. W zawodach wzięło udział 400 biegaczy z 25 krajów, w dwuosobowych zespołach.

Wyścig ruszył o 5.30 rano w niedzielę, w miejscowości Alagna i jest jednym z najpiękniejszych biegów górskich świata. Zawodnicy mieli do pokonania 35 km trasy biegnącej po górskim terenie. Pierwsze i drugie miejsce zajęły zespoły Polek: Natalia Tomasiak i Katarzyna Solińska oraz Iwona Januszyk i Mirosława Witowska.

Trasa została podzielona na dwie części. Zawodnicy wystartowali z miejscowości Alagna Valsesia znajdującej się na wysokości 1192 m. Następnie, biegacze dotarli do Bochetta delle Pisse na wysokości 2396 m. Kolejny odcinek trasy kończy się na kolejce linowej Indren na wysokości 3260 metrów i wznosi się aż na wysokość 3647 m (Gniffeti Hut), 4250 m (Colle del Lys), a następnie 4554 m (Margherita Hut).

Trasa została wiernie odtworzona zgodnie z przebiegiem trasy z 1993 r. Wówczas wyścig odbył się po raz pierwszy. W zawodach nie może wystartować każdy. Od startu do mety biegacze mają do pokonania 3500 metrów wysokości, co wiąże się z koniecznością radzenia sobie z nagłymi zmianami, w tym z gęstości powietrza.

Margherita Hut jest najwyżej położonym punktem na trasie, a zarazem najwyżej położonym budynkiem w Europie. Chata znajduje się w okolicy granicy między Włochami a Szwajcarią, a jej budowa została rozpoczęta w 1889 r. Oficjalne otwarcie nastąpiło w dniu 18 sierpnia 1893 r. w obecności królowej Włoch Margherity z Sabaudii, stąd nazwa miejsca.

Źródło: Gmina Krynica - Zdrój, Fot. Przemysław Ząbecki