Powiat nowosądecki z dofinansowaniem z FDS na remonty dróg

Powiat nowosądecki z dofinansowaniem z FDS na remonty dróg
Powiat nowosądecki z dofinansowaniem z FDS na remonty dróg, Fot. MUW

Dzisiaj w Marcinkowicach odbyło się spotkanie podczas którego zostały podpisane umowy potwierdzające przyznanie dofinansowania z FDS na realizację inwestycji drogowych.

 

Takich spotkań, jak to dzisiejsze na terenie powiatu nowosądeckiego, moglibyśmy zorganizować kilkadziesiąt. Tak wiele jest bowiem przyznanych dofinansowań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Te środki, które płyną do samorządów, są realnym wsparciem w zakresie realizacji inwestycji drogowych – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik w Marcinkowicach, w gminie Chełmiec. To jedno z miejsc, gdzie dzięki wsparciu z rządowego programu wyremontowana zostanie droga powiatowa.

 

W wydarzeniu – poza wojewodą Piotrem Ćwikiem – uczestniczył również starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, wicestarosta Antoni Koszyk oraz parlamentarzyści: senator Wiktor Durlak, poseł Patryk Wicher oraz poseł Jan Duda - Poseł na Sejm RP.

 

Do powiatu nowosądeckiego i wszystkich gmin z obszaru tego powiatu w obecnej transzy, w ramach trzeciego naboru, wpłynęło ponad 25 mln złotych wymiernego wsparcia. Środki te pozwolą poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg i komfort przemieszczania się – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik, zapewniając, że program będzie realizowany. Jak dodał, inwestycje realizowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych są niejako lokalnym kołem zamachowym dla firm, które startują w przetargach i je wygrywają.

 

Dziękuję Panu Wojewodzie, że dostrzega potrzeby związane z infrastrukturą drogową w powiecie nowosądeckim, największym powiecie w województwie małopolskim. Remonty dróg powiatowych mają ogromne znaczenie z dla lokalnych społeczności, gospodarki i turystyki – powiedział starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

 

Dzisiejsza umowa pomiędzy wojewodą małopolskim Piotrem Ćwikiem, a starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim została podpisana na kwotę ponad 14,6 miliona złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont trzech dróg powiatowych.

 

Wśród zaplanowanych inwestycji jest:

  • remont drogi powiatowej Nowy Sącz - Florynka w miejscowościach: Kamionka Wielka, Królowa Polska, Królowa Górna, Bogusza. W sumie ma być zmodernizowane ponad 7,7 km trasy, a prace mają trwać od sierpnia 2020 do lipca 20201 r. Wartość projektu to 16 253 085,15 zł, a dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – 8 126 542 zł;
  • remont ponad 4-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Limanowa - Chełmiec w miejscowościach: Chomranice, Klęczany, Marcinkowice. Prace mają trwać od sierpnia tego roku do czerwca 2021 r. Ich całkowity koszt to: 10 235 321,18, zł, a dofinansowanie z FDS - 5 117 660,00 zł;
  • remont ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Muszyna - ul. Polna - Złockie w miejscowościach: Muszyna i Jastrzębik. Całkowity koszt inwestycji to 3 874 664,56 zł, a dofinansowanie - 1 404 113,00. Prace mają trwać od lipca tego roku do czerwca 2021 r.

Z budżetu Powiatu zostanie dołożone do tych inwestycji około 20 milionów złotych.

 

Źródło: MUW, SPNS