Powiat Nowosądecki. Dwa duże pożary lasów

Powiat Nowosądecki. Dwa duże pożary lasów
Powiat Nowosądecki. Dwa duże pożary lasów
Powiat Nowosądecki. Dwa duże pożary lasów

Wczoraj na terenie powiatu nowosądeckiego odnotowano dwa poważne pożary lasów.

 

W lesie w Bukowcu paliła się ściółka leśna oraz zarośla, w trudno dostępnym górzystym terenie. Ogień, rozprzestrzeniał się zgodnie z kierunkiem wiatru.

 

Dojazd na miejsce pożaru był niemożliwy. Trzy samochody OSP dojechały leśną drogą na odległość 150m od miejsca zdarzenia - relacjonują funkcjonariusze PSP.

 

Służby pożarnicze gasiły pożar przy użyciu tłumic oraz podręcznego sprzętu burzącego (łopaty, siekiery).

 

Działania 8 zastępów i 49 strażaków trwały prawie trzy godziny. Spaleniu uległa, ściółka leśna, powalone drzewa oraz kilkanaście drzew uległo opaleniu.

 

Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

pożar lasu w Bukowcupożar lasu w Bukowcu pożar lasu w Bukowcu pożar lasu w Bukowcu

W Żegiestowie pożarem objęte było około 2 ha powierzchni leśnej znajdującej się w lesie bukowym. Ze względu na wiatr i strome zbocze góry pożar szybko się rozprzestrzeniał.

 

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe zastępy, które pożar gasiły podręcznym sprzętem gaśniczym i burzącym takim jak tłumice, łopaty  oraz hydronetki. Piłami mechanicznymi wykonywano pasy ochronne - infromują strażacy.

 

Po zakończeniu akcji jeden ze strażaków OSP  zgłosił  uraz lewej kończyny dolnej. W związku z tym przewieziony został na izbę przyjęć szpitala.  

 

Działania 18 zastępów straży oraz 73 strażaków trwały ponad 13 godzin. Spaleniu uległo poszycie leśne oraz część drzewostanu na powierzchni około 5 ha.

 

Na razie nie wiadomo, co wywołało pożar.

Pożar lasu w Żegiestowie Pożar lasu w Żegiestowie Pożar lasu w Żegiestowie Pożar lasu w Żegiestowie

Fot. PSPNS