Prezydent wziął udział w panelu dyskusyjnym

Prezydent wziął udział w panelu dyskusyjnym
Prezydent wziął udział w panelu dyskusyjnym, Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz

Wczoraj (4.09.2019) Prezydent Ludomir Handzel wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym ekoinwestycjom na Forum Ekonomicznym w Krynicy - Zdroju.

 

W swoim wystąpieniu skupił się na kwestiach związanych z ochroną powietrza w Nowym Sączu, bo sytuacja nie jest dobra.Miasto jest w pierwszej dziesiątce europejskich miast jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza.

 

Po przeprowadzeniu pomiarów jakości powietrza okazało się, że normy są tak bardzo przekroczone, że mieszkańcy w sezonie grzewczym w trosce o swoje zdrowie nie powinni w ogóle opuszczać swoich domów.

 

Zanieczyszczenie powietrza jest spowodowane spalinami oraz spalaniem śmieci w domostwach i paleniskach na paliwo stałe. Dodatkowo nie ma norm, które reuglowałyby jakość pieców, a wymiana starego pieca na gazowy to inwestycja dosyć kosztowna.

 

Prezydent zaznaczył, że władze Nowego Sącza podjęły współpracę ze spółkami gazowniczymi z nadzieją, że mieszkańcy wrócą do gazu jako głównej formy ogrzewania. W mieście działa również program "Czyste Powietrze" oraz udzielane są porady, jak wymienić kocioł na paliwo stałe na gazowy. Miasto walczy również z paleniem śmieciami i użytkowaniem samochodów emitujących zbyt dużą ilosć spalin.

 

Prezydent dodał, że wymiana pieców w Nowym Sączu znacznie przekracza możliwości finansowe samorządów, dlatego został podpisany Akt Czystego Powietrza.

 

Źródło i Fot. Urząd Miasta Nowy Sącz