Prezydent złożył kwiaty pod "Pietą Sądecką"

Prezydent złożył kwiaty pod "Pietą Sądecką"
Prezydent złożył kwiaty pod

W tym roku z powodu epidemii koronawirusa sądeckie obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie miały skromny charakter.

 

Kwiaty pod „Pietą Sądecką” na Starym Cmentarzu złożył prezydent Ludomir Handzel upamiętniając tym samym ofiary konfliktu. 


 
- Zakończenie II Wojny Światowej nie zakończyło okresu walk prześladowań i cierpienia na terenach Rzeczpospolitej - powiedział Prezydent Ludomir Handzel.

 

***


 
Pieta Sądecka - pomnik upamiętnia ofiary II wojny światowej. Rzeźba przedstawia matkę trzymającą na kolanach ciało mężczyzny, opłakującą śmierć niewinnie pomordowanych przez hitlerowców. W cokole pomnika pochowane zostały urny z prochami z obozów koncentracyjnych i innych miejsc straceń.
 
II wojna światowa – największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 do 2 września 1945 (w Europie do 8 maja 1945). Działania wojenne objęły prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).
 
W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78  milionów ludzi.

 

Źródło i Fot. UMNS