Problem kilku aktywnych wpisów w CEIDG – po 30 kwietnia wszystkie zostaną usunięte

Problem kilku aktywnych wpisów w CEIDG – po 30 kwietnia wszystkie zostaną usunięte
Problem kilku aktywnych wpisów w CEIDG – po 30 kwietnia wszystkie zostaną usunięte, Fot. ilustracyjna

Po dniu 30 kwietnia 2019 r. z CEIDG zostaną usunięte zdublowane wpisy przedsiębiorców, w celu poprawy przejrzystości obrotu gospodarczego. Według wstępnych szacunków problem dotyczy 2200 przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG.

 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii kieruje do takich przedsiębiorców zawiadomienia z informacją o posiadaniu więcej niż jednego aktywnego lub zawieszonego wpisu oraz z prośbą o usunięcie zdublowanych wpisów. W przeciwnym razie po 30 kwietnia 2019 r. może dojść do usunięcia wszystkich wpisów przedsiębiorcy – bez wpisu do ewidencji nie można natomiast legalnie prowadzić działalności gospodarczej (jest to traktowane jako wykroczenie).

 

Żeby uporządkować sytuację związaną z wpisami do CEIDG, wystarczy sprawdzić swoje dane w CEIDG i złożyć odpowiednie wnioski za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP lub zgłosić się osobiście do urzędu gminy lub miasta. W sytuacji zdublowania wpisów należy wybrać jeden z wpisów i uaktualnić go lub uzupełnić o brakujące informacje, a drugi wpis wykreślić za pomocą wniosku CEIDG-3. 

 

Jeżeli wpisy przedsiębiorcy są nieaktualne z uwagi na całkowite zakończenie działalności, powinien on złożyć wnioski o ich wykreślenie. We wniosku o wykreślenie wpisu należy podać rzeczywistą datę zakończenia działalności. Wniosek o wykreślenie wpisu jest automatycznie przesyłany do innych urzędów. 

 

Źródło: Miasto Nowy Sącz