Prowadził pojazd bez uprawnień. Grozi mu więzienie

Prowadził pojazd bez uprawnień. Grozi mu więzienie
Prowadził pojazd bez uprawnień. Grozi mu więzienie, Fot. KMP Nowy Sącz

Stop piratom drogowym - to hasło przyświeca działaniu funkcjonariuszy policji od zawsze. Jeden z funkcjonariuszy policji w Nowym Sączu zachowuje czujność także po zakończeniu pełnienia służby, zatrzymując pirata drogowego na gorącym uczynku.

 

Sierżant Jacek Łukasik, funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, po służbie udaremnił dalszą jazdę kierowcy, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu. Kilka dni wcześniej funkcjonariusz zatrzymał tego samego kierowcę do kontroli drogowej. Już wtedy okazało się, że 22 - letni kierowca utracił uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych w kwietniu 2018 r. Przyczyną utraty uprawnień było popełnienie trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym w okresie dwóch lat od uzyskania prawa jazdy. 

 

Niestety pierwsza interwencja funkcjonariuszy policji nie przyniosła rezultatu. Kierowca nadal prowadził pojazd bez uprawnień. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po utracie uprawnień do kierowania pojazdami jest natomiast przestępstwem, stypizowanym w art. 180a Kodeksu karnego. W konsekwencji konieczne było wszczęcie postępowania przygotowawczego. Dochodzenie jest prowadzone przez policję, pod nadzoerem prokuratora. 

 

Za popełnione przestępstwo 22 - latkowi grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności, albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Ze względu na okoliczność, że młody kierowca popełnił ten czyn dwukrotnie, w krótkich odstępach czasu, wymiar kary może być wyższy.

 

Sierżant Jacek Łukasik wykazał się wzorową postawą po służbie, zwracając uwagę na kierowcę prowadzącego samochód bez uprawnień, zatrzymanego kilka dni wcześniej. Podkreślił tym samym, że przestępstwom i wykroczeniom przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym powinni przeciwdziałać nie tylko funkcjonariusze, ale również cywile, którzy są świadkami tego typu przestępstw, choćby poprzez zgłoszenie przestępstwa funkcjonariuszom.

 

Źródło i Fot. KMP Nowy Sącz