Przy Urzędzie Gminy Chełmiec pojawił się czujnik jakości powietrza w kształcie płuc

Przy Urzędzie Gminy Chełmiec pojawił się czujnik jakości powietrza w kształcie płuc
Przy Urzędzie Gminy Chełmiec pojawił się czujnik jakości powietrza w kształcie płuc

Gmina Chełmiec przyłączyła się do akcji realizowanej w Małopolsce  „Zobacz czym oddychasz i zmień to” organizowanej w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

 

We współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego jakość powietrza w gminie jest sprawdzana w niecodzienny sposób. Od 05.01.2021 r. do 19.01.2020 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Chełmiec zamontowany jest czujnik jakości powietrza w nietypowym kształcie  przypominającym płuca człowieka. Podobnie jak płuca każdego z nas tak i płuca z bilbordu będą  „oddychać” powietrzem które nas otacza.

 

Tkanina, z której zbudowane są sztuczne płuca filtruje zanieczyszczenia z powietrza, które osiadają na materiale, z którego są zbudowane. Dzięki temu po czasie można zobaczyć jaka jest skala zanieczyszczenia powietrza z którą muszą codziennie zmierzać się płuca każdego z nas. Dodatkowo aktualną jakość powietrza pokazuje także zamontowany wyświetlacz.

 

Przez realizacje tej akcji władze Samorządu chcą zachęcić mieszkańców gminy do wymiany przestarzałych kotłów na nowoczesne niskoemisyjne. Dotacje na ten cel dostępne są zarówno przy wsparciu środków gminnych jak i rządowych.

 

Więcej informacji o projekcie gminnym dostępne są tutaj:

https://chelmiec.pl/wiadomosc/nabor-uzupelniajacy-na-dofinansowanie-do-fotowoltaiki-powietrznych-pomp-ciepla-instalacji-solarnych-i-piecy-na-pellet

Szczegóły na temat rządowego projektu „Czyste powietrze” można poznać tutaj:

https://www.wfos.krakow.pl/czyste-powietrze/

 

Pamiętajmy, że czym więcej przestarzałych kotłów zniknie z mapy naszego regionu, tym mniej zanieczyszczeń znajdzie się w powietrzu, którym wszyscy oddychamy.

 

Źródło: Gm. Chełmiec