Ptaszkowa doczekała się przebudowy 100-letniego wiaduktu

Ptaszkowa doczekała się przebudowy 100-letniego wiaduktu
Fotografia ilustracyjna

O potrzebie przebudowy 100-letniego wiaduktu w Ptaszkowej mówiono już od 2017 r. Plany nareszcie mogą zostać zrealizowane. Jest to ukłon w stronę kierowców, dla których przejeżdżanie pod tunelem może zakończyć się usterką - np. utratą lusterka. 

 

Wiadukt w miejscowości Ptaszkowa położonej w gminie Grybów liczy już około 100 lat, dlatego władze samorządowe doszły do wniosku, że ten zabytek wymaga przebudowy, jako element infrastruktury przeznaczony do publicznego użytku. Nie powinien więc "straszyć" kierowców. Niszczejący wiadukt wreszcie doczekał się przebudowy. 

 

Przebudowa wiaduktu została ujęta w ramach inwestycji "Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna" obejmującej również remont drogi powiatowej, która przebiega pod wiaduktem. Starosta nowosądecki Marek Pławiak uzyskał pozwolenia na inwestycję, ale oczekiwano na decyzję PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Spółka w końcu podjęła decyzję aprobującą projekt samorządu. Co więcej PKP PLK S.A. będzie wykonawcą inwestycji. 

 

Lokalna społeczność zabiegała o poszerzenie wiaduktu i drogi powiatowej. Samorząd powiatu nie mógł samodzielnie zdecydować o rozszerzeniu drogi powiatowej, ponieważ wymaga to uprzedniej przebudowy wiaduktu, a ten należy do PKP PLK S.A. Po przebudowie w miejscu istniejącej drogi powstanie dwupasmowa droga, a po obu stronach zostaną poprowadzone chodniki oraz usytuowane na poboczu urządzenia bezpieczeństwa ruchu. 

 

Zmiana będzie istotna, bo po zakończeniu inwestycji szerokość przejazdu pod wiaduktem wyniesie już nie 4 m, ale aż 12 m! Koszt dokumentacji projektowej, który zostanie pokryty przez Powiat Nowosądecki, będzie wynosił ponad 184 tys. złotych. Projekt zostanie zrealizowany w oparciu o porozumienie zawarte między Powiatem Nowosądeckm a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. Termin zakończenia realizacji projektu to 31 października 2019 r. Szacunkowy koszt tego jakże potrzebnego przedsięwzięcia wynosi 6 milionów złotych.