Rajd dla Niepodległej z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości

Rajd dla Niepodległej z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości
Oficjalna strona Gminy Limanowa

W dniach 28 – 29 września 2018 r. odbył się XXIV Rajd Górski imienia Józefa Staniszewskiego - „Rajd dla Niepodległej“. Wydarzenie sportowo – kulturalne zostało zorganizowane pod honorowym patronatem starosty limanowskiego Jana Puchały. 

 

Trzeba przyznać, że pogoda dopisała uczestnikom rajdu – jesień pokazała tym razem swoje „złote“ oblicze. Rajd Górski odbywa się co roku, niemniej w 2018 r. - w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – nabrał on nieco innego wymiaru. Oprócz rajdu odbyły się konkursy o tematyce turystycznej. Akcentem historycznym i patriotycznym podkreślającym wyjątkowy charakter rajdu i tegoroczne hasło były dwa konkursy dotyczące tła historycznego odzyskania przez  Polskę niepodległości. 

 

Trasa rajdu przebiegała przez szklaki Beskidu Sądeckiego, Pienin i Gorców oraz Beskidu Żywicekiego. Noclegi dla uczestników zostały przygotowane w schornisku na Przechybie, pod Durbaszką, w schronisku Na Turbaczu oraz w Toporzysku. W rajdzie wzięli udział licealiści I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, uczniowie trzeciej klasy gimnazjum i ósmej klasy szkoły podstawowej (Zespołu Szkół Oświatowych w Jurkowie, Szkoły Podstawowej w Tymbarku, Szkoły Podstawowej w Dobrej, Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej). Łącznie w Rajdzie Górskim wzięło udział 150 uczestników. 

 

W rajdzie wzięli udzał także zaproszeni goście – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i wicestarosta Powiatu Limanowskiego. Podczas uroczystości kończącej rajd rozegrano konkursy, a zwycięzcom zostały wręczone nagrody. 

 

Impreza sportowa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu udzelonemu przez Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urzędu Miasta Limanowa i Rady Rodziców w I LO w Limanowej i dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej. Swoją „cegiełkę“ dołożyli również opiekunowie uczestników rajdu i przewodnicy górscy, którzy odpowiednio zadbali o ich bezpieczeństwo. 

 

Rajd Górski organizowany co roku jest okazją do wspólnego spędzenia czasu w aktywny sposób oraz poznania walorów przyrodniczych Beskidów.