Robert Faron wyróżniony statuetką „Za zasługi dla sportu”

Robert Faron wyróżniony statuetką „Za zasługi dla sportu”
Robert Faron wyróżniony statuetką „Za zasługi dla sportu”

Doceniając wybitne osiągnięcia sportowe jak również wkład w rozwój i propagowanie aktywnego trybu życia wśród dzieci i dorosłych, Zarząd Powiatu Limanowskiego postanowił wyróżnić Roberta Farona – sportowca i nauczyciela, specjalistę w dyscyplinach wytrzymałościowych – biegach długodystansowych oraz instruktora i trenera w Narciarstwie Biegowym,  przyznając statuetkę „Za zasługi dla sportu”.

 

Statuetkę oraz gratulacje na ręce sportowca złożyli dziś Starosta Limanowski Mieczysław Uryga wraz z obecnymi podczas spotkania Wicestarostą Limanowskim Agatą Zięba, Członkami Zarządu Wojciechem Włodarczykiem i Czesławem Kawalcem oraz Przewodnicząca Rady Ewą Filipiak.

 

Cieszę się, że Powiat Limanowski może poszczycić się wybitnymi sportowcami, jak Pan, których z całą pewnością można nazwać ambasadorami dyscyplin sportowych, które od lat wpisują się w sportowy krajobraz regionu. Piękne tereny Beskidu Wyspowego są idealnym miejscem do trenowania biegów górskich i narciarstwa biegowego – podkreślał Mieczysław Uryga.

 

Robert Faron to znany sportowiec z Powiatu Limanowskiego, pochodzący z uzdolnionej sportowo rodziny, którego specjalnością i pasją są biegi górskie, a także narciarstwo biegowe. Urodził się 19 .01. 1974 r. w Limanowej. W szkole podstawowej rozpoczął zabawę z nartami. Pierwszych kroków narciarskich nauczył go tata. To pod jego okiem zaczął wygrywać swoje pierwsze rywalizacje w zawodach sportowych. W 7 i 8 klasie reprezentował barwy MKS Limanovia w Limanowej, niestety to tym czasie sekcja biegów narciarskich przestała funkcjonować. Rozpoczął nowy rozdział sportowy, przygodę w piłce nożnej. Rozwijał swoje umiejętności w LKS Zalesianka Zalesie, KS Tymbark, AKS Chorzowianka Chorzów oraz KS Start Nowy Sącz. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach uzyskując również tytuł Trenera w Piłce Nożnej. Do swoich kwalifikacji dołożył po latach tytuł Instruktora i Trenera w Narciarstwie Biegowym. W wieku 35 lat wrócił do biegów narciarskich. Przygotowania rozpoczął od jazdy na nartorolkach oraz imitacji z kijkami na nogach. Systematyczny trening oraz odnowa biologiczna spowodowały, iż zaczął odnosić sukcesy w dyscyplinach wytrzymałościowych w których do dziś bierze czynny udział.

 

Robert Faron to członek kadry Polski w biegach górskich na Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy, złoty medalista Mistrzostw Polski w Ultra Skyrunningu oraz drużynowy Mistrz Świata Weteranów w biegach górskich z 2013 r. – Janské Lázně  – Czechy. Ponadto, jest brązowym medalistą w kategorii wiekowej w Mistrzostwach Europy Skyrunning Ultra (2017) oraz zwycięzcą Ligi Biegów Górskich i Biegu Ultra Granią Tatr. W oficjalnym rankingu biegaczy górskich RMT (Rate My Trail) sportowiec z Zalesia zajmuje aktualnie 13 pozycję w kraju i 11 miejsce wśród mężczyzn. Przebiegł 70 punktowanych biegów terenowych. Najlepszy wynik punktowy udało się mu osiągnąć na trasie 98.37 km i 4 159 m w pionie podczas „Biegu 7 Dolin” w roku 2016. Ostatnio brał udział w biegu Wielki Zbój (Letni Bieg Zbója 2020).

 

Warto tu przypomnieć także niedawne zwycięstwo Roberta Farona w zawodach „Aktywna Mogielica na Nartorolkach”, które odbyły się 5 września br. na trasach narciarskich „Aktywna Mogielica” w Zalesiu. Robert Faron spełnia się obecnie również w roli trenera narciarstwa biegowego w klubie UKS Wierchy Zalesie, szkoląc nowe pokolenia uzdolnionych sportowców.

 

Źródło i fot. Starostwo Powiatowe Limanowa