Rzeźba w drewnie i twórczości polskich artystów 1918 - 2018 - wystawa dostępna do 27 stycznia

Rzeźba w drewnie i twórczości polskich artystów 1918 - 2018  - wystawa dostępna do 27 stycznia
Oficjalna strona Miasta Zakopane

Miejska Galeria Sztuki i Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na wystawę "Rzeźba w drewnie i twórczości". Wystawę można obejrzeć do 27 stycznia 2019 r. w Miejskiej Galerii Sztuki.

 

W dniu 9 listopada 2018 r. odbył się wernisaż wystawy "Rzeźba w drewnie w twórczości polskich artystów 1918 – 2018". Wystawę będzie można obejrzeć aż do 27 stycznia 2019 r. w Miejskiej Galerii Sztuki. Wystawa prezentuje dorobek kilku pokoleń wybitnych rzeźbiarzy, takich jak Jerzy Bereś, Waldemar Cichoń, Wojciech Brzeg, Antoni Kenar, Ksawery Dunikowski, Grzegorz Klaman, Konstanty Laszczka, Stanisław Kulon, Józef Kandefer, Adam Myjak, Sławoj strowski, Stanisław Sobczak i inni. 

 

Celem wystawy jest zaprezentowanie zakopiańskiej rzeźby w drewnie oraz jej ewolucji. Pierwotnie rzeźba w drewnie rozwijała się jako ludowa, rzemieślnika snycerka. Następnie kształtowała się ona pod wpływem reguł wiedeńskiej "Werkschule". Inspiracją dla rzeźbiarzy była nie tylko kultura ludowa i folklor, ale także dorobek innych epok – m.in. rokoko, baroku, antyku.

 

Eksponaty składające się na wystawę pochodzą z kolekcji i zbiorów m.in. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie "Zachęta", Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Galerii Pegaz Urzędu Miasta Zakopane oraz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.