Sądeccy strażacy pojechali pomagać na Białoruś

Sądeccy strażacy pojechali pomagać na Białoruś
Sądeccy strażacy pojechali pomagać na Białoruś. Fot PSP

Wyjazd naszych służby został przygotowany w ramach odpowiedzi na wystosowaną przez władze Białorusi prośby o pomoc humanitarną dotyczącą zagrożenia COVID-19. 

 

W ramach pomocy, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji została utworzona specjalna grupa ratownicza składająca się w sumie z 47 pojazdów:

  • 23 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej, 
  • 12 pojazdów Policji,
  • 12 pojazdów Straży Granicznej. 

 

Ze strony Nowego Sącza w skład tej grupy wchodzi ciężki samochód kwatermistrzowski z dwoma strażakami z Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu.

 

W ramach pomocy, Polscy strażacy, policjanci i pogranicznicy dostarczą na Białoruś, w tym do Mińska i Grodna maseczki medyczne (1 mln szt.), maseczki ochronne (4 mln szt.), płyn dezynfekujący (250 tys. litrów), fartuchy i kombinezony (50 tys. szt.), przyłbice (20 tys. szt.) oraz 30 respiratorów i 21 tys. opakowań leków.

Sądeccy strażacy pojechali pomagać na Białoruś

Część sprzętu ochronnego i leków trafi do Polaków zamieszkujących Grodzieńszczyznę. Pomoc strony polskiej dla Białorusi odbywa się w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Powrót grupy ratowniczej zaplanowano na 6 czerwca 2020 r.

 

Źródło: MSWiA, PSP