Sądecki szpital rozwija się inwestycyjnie

Sądecki szpital rozwija się inwestycyjnie
Sądecki szpital rozwija się inwestycyjnie

Sądecki szpital rozwija się inwestycyjnie dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Województwa Małopolskiego.


W ciągu dwóch lat szpital otrzymał ponad 30 mln zł na rozwój. Dzięki temu został wyremontowany Oddział Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Dziecięcej, Pediatrii, Otolaryngologii, a w tym roku również Oddział Zakaźny, który był w Dąbrowej i został przeniesiony w miejsce Oddziału Psychiatrycznego i dostosowany do walki z koronawirusem. W zeszłym roku szpital dostał ponad 16 mln zł, a w tym ponad 13 mln zł. Z tarczy antykryzysowej do placówki trafiło ponad 4 mln zł, w tym 800 tys. zł dofinansowania do remontu Oddziału Zakaźnego i zakupu specjalistycznego sprzętu oraz wyposażenia w tym oddziale oraz na Intensywnej Terapii. Z pieniędzy zakupiono też środki ochrony osobistej – powiedziała Lidia Zelek dyrektor szpitala.


Radna Sejmiku Wojewódzkiego Marta Mordarska wskazuje na bardzo ważną rzecz, jaką jest powstanie w ciągu najbliższych lat bardzo długo wyczekiwanego przez seniorów i społeczność sądecką Oddziału Geriatrii. Radna wspomina również o kolejnym wyzwaniu w obliczu dużej liczby samobójstw i kryzysów psychicznych na Sądecczyźnie.

Ważnym wyznaniem jest pomyślenie docelowo o modelu psychiatrii środowiskowej, oddziału psychiatrycznego, który będzie odpowiadał na te potrzeby.


Jadwiga Wójtowicz dodaje, że kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem publicznym są dla zarządu Sejmiku Wojewódzkiego tej kadencji bardzo ważne.

Kwoty skierowane do szpitala to jest początek. Mamy ambicje, żeby ten szpital był nowoczesny, dobrze zarządzany i wyposażony. Aby kadra miała jak najlepsze warunki pracy i mogła w pełni wykorzystać posiadaną wiedze i nie musiała martwić się o rzeczy, które przeszkadzają jej w pracy.


Dla Grzegorza Biedronia, radnego Sejmiku Wojewódzkiego sądecki szpital prowadzony przez Województwo Małopolskie jest w jego południowej części najważniejszą placówką.

W najbliższym zasięgu jest kilkaset osób. My, jako radni na pewno będziemy wspierać działania zarządu i Marszałka, aby ten szpital był wizytówką dla całej Sądecczyzny i Małopolski.


W bieżącym roku szpital otrzyma około 23 mln zł dofinansowania. To pierwsza taka sytuacja w jego historii, że realizowane jest tak dużo prac modernizacyjnych oraz zakupowych. Na chwilę obecną trwa remont w byłym pawilonie położniczo-ginekologicznym. Będą tam cztery oddziały: geriatrii, psychiatrii, rehabilitacji i pulmonologii. 


Marszałek Witold Kozłowski wspomniał o budowie Małopolskiego Centrum Onkologii.

W kolejnym kroku zamierzamy budować na bazie Szpitala sądeckiego, Szpitala św. Łukasza i Rydygiera Małopolskie Centrum Onkologii. Uznaliśmy, że dobrze by było, żeby funkcje szpitala w realizacji zadań z zakresu onkologii przybliżać do pacjentów.