Sądeckie uroczystości z okazji Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Sądeckie uroczystości z okazji Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego
Sądeckie uroczystości z okazji Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego, Fot. Miasto Nowy Sącz

Dzisiaj po raz pierwszy od ponad 80 lat, w Nowym Sączu obchodzono imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego, Honorowego Obywatela tego miasta. W uroczystości pod pomnikiem Marszałka przy Al. Wolności wziął udział Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

 

- Szanowni Państwo, sądeczanie! Dziękuję za uczestnictwo w dzisiejszych uroczystościach i za oddanie symbolicznego hołdu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, jednemu z ojców naszej niepodległości - powiedział prezydent. - Cieszy mnie to, że widzę tutaj tak wiele młodych twarzy, uczniów sądeckich szkół. To im musimy przekazywać pamięć o tych, którym jesteśmy wdzięczni, że mieszkamy w wolnej, niepodległej Polsce. Idee, które marszałek nam przekazywał, wszczepiał narodowi polskiemu, do dziś są żywe i do dziś powodują, że myślimy o Polsce jako o swoim domu, swojej ojczyźnie. Dziękuję jeszcze raz wszystkim. Chwała marszałkowi - podkreślił Ludomir Handzel. 

 

Pod pomnikiem Marszałka symboliczną wiązankę kwiatów złożyli przedstawiciele władz Nowego Sącza, funkcjonariusze służb mundurowych, członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, przedstawiciele sądeckiej "Solidarności" oraz uczniowie sądeckich szkół.

 

Na koniec uczestnicy uroczystości odśpiewali kilka pieśni legionowych m.in. „Pierwszą brygadę”, „Pierwszą kadrową” i inne.

 

Wydarzenie poprowadził Janusz Michalik, dyrektor artystyczny z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz