Spółka NOVA podniosła ceny swoich usług dla Sądeckich Wodociągów

Spółka NOVA podniosła ceny swoich usług dla Sądeckich Wodociągów
Spółka NOVA podniosła ceny swoich usług dla Sądeckich Wodociągów

Spółka Sądeckie Wodociągi wydała komunikat, w którym informuje o tym, że Spółka NOVA podniosła ceny swoich usług dla Sądeckich Wodociągów o blisko 400 procent.

 

Poniżej treść całego komunikatu.

 

O blisko 400 procent spółka NOVA podniosła ceny swoich usług dla Sądeckich Wodociągów. Za utylizację jednego z rodzajów odpadów (tzw. „skratki”) w 2019 roku zgodnie z zawartą umową pobierała opłatę 219 zł za tonę, podczas gdy w lutym 2020 r. zaproponowała cenę 1000 zł za tonę! Jednocześnie nie przeszkadza to spółce NOVA występować z apelem do Sądeckich Wodociągów o powstrzymanie się od rzekomej podwyżki taryfy za wodę i ścieki.

Dotychczas tego typu odpady od Sądeckich Wodociągów odbierała spółka NOVA należąca do miasta Nowy Sącz. Średnio co roku trafiało do niej około 200 ton, co przy cenie 219 zł za tonę powodowało, że łączny koszt usługi wynosił około 44 tys. zł.

W tym roku sytuacja ulegała radykalnej zmianie. W styczniu 2020 r. spółka drastycznie podniosła cenę usługi dla Sądeckich Wodociągów, ustalając ją na poziomie 690 zł za tonę. W lutym Sądeckie Wodociągi ogłosiły przetarg na odbiór tej kategorii odpadów, w którym NOVA zaproponowała jeszcze wyższą cenę: 1000 zł za tonę, czyli 200 tys. zł za około 200 ton.  – To gigantyczna podwyżka, na którą nie możemy sobie pozwolić, bo to jeden z elementów składających się na taryfę za ścieki dla naszych odbiorców – podkreśla Tadeusz Frączek, prezes zarządu Sądeckich Wodociągów, który po latach współpracy musiał poszukać innego odbiorcy. Cenę niższą o ponad połowę (470 zł za tonę) zaoferowała spółka z Tarnowa i od lutego 2020 r. właśnie tam oddawane są odpady takie jak np. pampersy, woreczki foliowe, patyczki kosmetyczne, które niestety trafiają do kanalizacji wskutek niewłaściwego jej użytkowania.

Horrendalna podwyżka zafundowana przez spółkę NOVA miałaby wpływ na taryfę za ścieki, ale nie przeszkodziła jej apelować do Sądeckich Wodociągów w sprawie cen taryfowych. – Spółka NOVA powoduje wzrost naszych kosztów, ale jednocześnie troszczy się o naszą taryfę, której zresztą nikt nie zmienia. Trudno o większy absurd ekonomiczny i bardziej dosadny przykład hipokryzji– komentuje prezes Tadeusz Frączek.

 

Źródło: Sądeckie Wodociągi