Spotkanie "Ratujemy i uczymy ratować" w Szkole Podstawowej w Mordarce

Spotkanie "Ratujemy i uczymy ratować" w Szkole Podstawowej w Mordarce
Oficjalna strona Gminy Limanowa

27 września br. w Szkole Podstawowej w Mordarce odbyło się spotkanie dla uczniów na temat zasad udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia prowadzili Ratownicy Medyczni z Centrum Szkoleń Ratowniczych. 

 

Szkolenie było podzielone na dwie części. W pierwszej najmłodsi dowiedzieli się na czym polega praca Ratownika Medycznego oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Dzieci zobaczyły wnętrze karetki i zapoznaly się z jej wyposażeniem. Najwięcej radości sprawiło im wypróbowanie działania sygnałów dźwiękowych. 

 

W drugiej części uczniowie słuchali informacji jak udzielać pierwszej pomocy przed przybyciem Pogotowia Ratunkowego. Uczyli się również jak należy sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej oraz jak rozmawiać z dyspozytorem. Z dużą uwagą przyglądali się jak ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. W trakcie spotkania ratownicy przypomnieli dzieciom o konieczności noszenia elementów odblaskowych, które niejednokrotnie mogą uratować im życie. 

 

Na zakończenie zostały wręczone nagrody dla uczestników szkolnego konkursu zatytułowanego „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.