Światowy Dzień Poezji w Nowy Sączu

Światowy Dzień Poezji w Nowy Sączu
Światowy Dzień Poezji w Nowy Sączu, Fot. Miasto Nowy Sącz

Z okazji Światowego Dnia Poezji, w zabytkowych piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej, uczniowie sądeckich szkół wzięli udział w dyskusji poświęconej twórczości Edwarda Stachury. Spotkanie zostało poprowadzone przez krytyka literackiego i wykładowcę akademickiego dr hab. Wojciecha Kudybę oraz polonistę z ZSS "SPLOT" z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Karskiego Grzegorza Rapcia, 20 marca 2019 r.

 

Podczas spotkania w Sądeckiej Bibliotece Publicznej Lucyna Ruchała wykonała utwory przy akompaniamencie gitary. Poezja śpiewana stanowi bardzo istotną część twórczości poety. W dniu 21 marca 2019 r. o godz. 17.00 odbył się koncert pt. "Wędrówką jedną życie jest człowieka", podzas którego oprócz utworów Edwarda Stachury, goście słuchali utworów Bolesława Leśmiana, Marcina Różyckiego i LEonarda Cohena oraz autorskie utwory Jacka Pikuły. 

 

Wybór twórczości Edwarda Stachury jako tematu przewodniego Światowych Dni Poezji nie był przypadkowy. W tym 2019 r. przypada bowiem 40. rocznica śmierci poety. Edward Stachura zasłynął jako twórca "poezji czynnej", który nie tylko często recytował i śpiewal utwory, ale tworzył je będąc w swoistej podróży, a proces twórczy obejmował także liczne uzupełnienia i modyfikacje. 

 

Do najsłynniejszych utworów Edwarda Stachury należą "Nie rozdziobią nas kruki, wrony" oraz "Biała lokomotywa". Tworzył on nie tylko poezję, ale również utwory z pogranicza prozy poetyckiej, refleksyjnej i narracyjnej, ballady i gawędy, a jego luźne notatki na temat spostrzeżeń o otaczającej go rzeczywistości utworzyły zbiór zatytułowany "Dzienniki. Zeszyty Podróżne". Ostatni utwór "List do Pozostałych" był swoistym pożegnaniem poety ze światem. 

 

Źródło i Fot. Miasto Nowy Sącz