Święto Owocobrania 2018 w Łącku

Święto Owocobrania 2018 w Łącku
Oficjalna strona Gminy Łącko

W dniach 1-2 września w Łącku odbyła się typowo regionalna impreza – Święto Owocobrania, druga co do wielkości po organizowanym co roku w maju Święcie Kwitnącej Jabłoni.

 

Stanowiła ona prezentację dorobku kulturalnego i pracy rąk rolników i sadowników z całej gminy Łącko, słynącej przede wszystkim z sadów z tysiącami jabłoni. Nie na darmo Łącko nazywane jest stolicą krainy sadów.

 

W sobotę, 1 września, uczczono pamięć ofiar II wojny światowej. Główną atrakcją pierwszego dnia Święta był Turniej Rycerski o Miecz Zyndrama z Maszkowic, podczas którego mieszkańcy i goście mogli podziwiać zmagania średniowiecznych rycerzy przez kilka godzin. Walki były zaciekłe i widowiskowe. A po meczu rozegranym pomiędzy oldbojami Sandecji Nowy Sącz i Zyndrama, w Amfiteatrze na Jeżowej odbył się muzyczny wieczór z gwiazdami disco polo.

 

W niedzielę natomiast obchody rozpoczęła Msza Św. w kościele parafialnym w Łącku, po której ruszył barwny korowód i parada traktorów do Amfiteatru na Jeżowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się widowisko „Wesele Łąckie” w wykonaniu Górali Łąckich, prezentujące zwyczaje ludowe związane z godami. Wypełniała je muzyka góralska, którą uzupełniały przyśpiewki o zawadiackim charakterze, trwające do białego rana.

 

Podczas Święta Owocobrania można było spróbować potraw regionalnych oraz obejrzeć pokazy twórców ludowych. Wielką atrakcję owocobrania stanowiło stoisko prezentujące proces wyrobu oryginalnej łąckiej śliwowicy. Obchodom towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych – w tym roku na plenerowej scenie zagrali Przyszowianie, Hajduki oraz Dolina Popradu z Piwnicznej.

 

Integralną częścią imprezy był także Turniej Wsi, w którym drużyny z poszczególnych sołectw gminy Łącko walczyły o miano tej najlepszej. Na zakończenie do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna, podczas której gościom przygrywał zespół stworzony przez grupę młodych i zdolnych górali pod nazwą GooroleSKA.